Reklam
Reklam
reklam reklam

2020 YKS AYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımı(ÖSYM-YÖK-MEB)2020 Yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan YKS AYT Fizik Konuları belli oldu! Sizlere bu yazımızda YKS AYT Fizik konuları hakkında bilgi vereceğiz. Yeni bir sınav dönemine girmiş bulunmaktayız. Konu ve soru dağılımları MEB‘in hazırlamış olduğu konu dağılımları ve yayın evleri ile irtibata geçilerek hazırlanmıştır.

İlk defa 2018 Sınavında uygulanan YKS AYT Fizik konuları ve soru dağılımına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

2020 YKS-TYT Konuları ve Soru Dağılımı İçin Tıklayınız

2020 YKS-TYT Puan Hesaplama İçin Tıklayınız

AYT’de adaylara, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ile Fen Bilimleri testlerinden oluşan bir kitapçık verilecektir. AYT’de adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türü için gereken testleri cevaplayacaklardır. SAY, SÖZ ve EA puan türlerinin hepsinin hesaplanmasını isteyen adaylar, sınav süresince tüm testleri cevaplaya bileceklerdir. Bu oturumda lise müfredatı esas alınacaktır.

İkinci Oturumda yapılacak Alan Yeterlilik Testleri (AYT)’nde; 40 soru Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1 Testi (Türk Dili ve Edebiyatı=24 soru,Tarih-1=10 soru,Coğrafya-1*=6 soru)40 Soru Sosyal Bilimler-2 Testi (Tarih-2=11 soru,Coğrafya-2=11 soru,Felsefe Grubu (Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantık)=12 soru,Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (veya ilave Felsefe Grubu soruları)=6 soru), 40 soru Matematik Testi ve 40 soru Fen Bilimleri Testi; (Fizik=14 soru,Kimya=13 soru,Biyoloji=13 soru) olmak üzere toplam 160 soru sorulacaktır. Alan Yeterlilik Testleri (AYT)’nin süresi 180 dakikadır.

(*Coğrafya-1 soruları, 2011 yılı Coğrafya Dersi Öğretim Programı’nda belirtilen ve haftada 2 saat olarak okutulan ortak coğrafya dersi kazanımlarıyla sınırlı olacaktır.)

2019 YKS-AYT FİZİK SORULARIN DEĞERLENDİRMESİ:

NESİBE AYDIN OKULLARI

Fizik: Müfredatla uyumlu olan sorular sınavın kapsamına uygun. 11 ve 12’nci sınıf müfredatı ağırlıkta. Bilgiyi işleme ön planda. Birkaç kazanımı gerektiren sorular da yer aldı. Bunlar eleyici olacak.

FEN BİLİMLERİ EĞİTİM KURUMLARI

FİZİK: Öğrencilerin yorumlarına göre, bilgi ve bilgiyi yorumlama gücünü ölçen, işleme çok ihtiyaç duyulmayan bir sınav olduğu söylenebilir. Dolayısıyla fizik testinin nicelik değil, nitelik bakımından ön plana çıktığı bir sınav oldu. Genel olarak orta-zor kategorisinde, kazanımlara uygun bir test. Fen alanında fizik testinin belirleyici olma özelliği bu yıl da tekrarlandı.

DOĞA OKULLARI

Fizik: Fizik bölümü temel bilgilerle çözülebilecek seviyede. 11 soru yorum, 3’üyse işlem becerisi istiyordu. İşlem soruları ise öğrencileri yormadı. 11 ve 12’nci sınıf konuları eşit dağıldı. Birkaç soru dışında tek bir kazanımı ölçecek nitelikte. ‘Elektromanyetik dalga’ ve ‘basit harmonik hareket’ konularından ikişer soru geldiği tespit edildi. Sınavın kapsayıcılığı çok geniş değil.

2018 YKS-AYT FİZİK SORULARIN DEĞERLENDİRMESİ:

UĞUR OKULLARI

Fizik: AYT sınavında Fizik soruları müfredatla uyumlu olup sorular sınavın kapsamına uygun olarak bilgi ve bilgiyi işleme üzerine oturtulmuştur. Soru sayısının belli sayıda olmasından dolayı birkaç kazanımın aynı soru içerisinde kullanım zorunluluğu oluşmuştur. Bu sorular da eleyici, ayırt edici sorular olacaktır. Fizik testi soruları 11 ve 12. sınıf müfredatından sorulmuştur.

FEN BİLİMLERİ EĞİTİM KURUMLARI

FİZİK: Sınav soruları yoğunluklu olarak 12. Sınıf müfredatından gelmiş olup, önceki yıllara göre soru sayısının azalmasından dolayı olsa gerek 9. ve 10. Sınıf ünitelerinden soru sorulmamıştır. Sınav soruları bilgiyi bilen ve özümsemiş olan öğrencilerin yorumlayabileceği türdendi. Düzenli çalışan öğrencilerin yanıtlayabileceği bir sınavdı.

DOĞA OKULLARI

Fizik: Sınav genel anlamda temel Fizik bilgileriyle çözülebilecek seviyede olup 11 soru yorum, 3 soru ise işlem sorusuydu. İşlem soruları, geçmiş yıllarda olduğu gibi işlem fazlalığı olmayan rahatlıkla çözülebilecek sorulardan oluşması nedeniyle öğrenciyi yormayan bir test olmuştur. 11 ve 12. sınıf konuları eşit dağılmış, 1-2 soru haricinde sorular genelde tek bir kazanımı ölçecek nitelikte hazırlanmıştır. Elektromanyetik dalga ve basit harmonik hareket konularından ikişer soru geldiği tespit edilmiştir. Bu da bizi sınavın kapsayıcılığının geniş olmadığı yorumuna götürmüştür.

2020 YKS AYT FİZİK KONULARI :

1- Vektörler
2- Bağıl Hareket
3- Newton’ın Hareket Yasaları
4- Sabit İvmeli Hareket
5- Atışlar
6- Enerji ve Hareket
7- İtme ve Çizgisel Momentum
8- Tork-Denge-Ağırlık Merkezi
9- Basit Makineler
10- Elektriksel Kuvvet, Potansiyel ve İş
11- Paralel Levhalar ve Sığa
12- Manyetizma ve Elektromanyetik İndükleme
13- Alternatif Akım ve Transformatörler
14- Çembersel Hareket
15- Basit Harmonik Hareket
16- Dalga Mekaniği
17- Atom Modelleri
18- Büyük Patlama ve Radyoaktivite
19- Modern Fizik
20- Modern Fiziğin Teknolojideki Uygulamaları

2020 AYT YKS FİZİK KONULARA GÖRE SORU DAĞILIMI:

Dikkat: Yeni güncellenen sisteme göre düzenlenmiş olup, YKS sınav sistemine uygun konular yayınlanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4
 1. successful wrote:

  AYT NİN LÜTFEN YILLARA GÖRE SORU DAĞILIMLARINI EKLEYİN

 2. ALEY wrote:

  NEDEN SADECE TYT VAR ? AYT’ LERE DE BİR EL ATIN !!

 3. Hasan wrote:

  Konulara göre soru dağılımı ne zaman eklenecek acaba

 4. noon wrote:

  Eklenmemiş resim, üzüldüm

BİR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alıkoymak Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Azat Etmek Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Eğiklik Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Diklik Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Başörtülü Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Kurum Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çözük Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Ismarlamak Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Hazırlamak Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Ezel Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Sükuti Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Bölmek Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Yetersizlik Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Sistemli Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Yalancı Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Aralıkla Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Damgalanmak Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Bölünmek Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Yalnız Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Esmer Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Kuyumculuk ve Mücevherat Tasarımı 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - İslam Ekonomisi ve Finans 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Elektrik Mühendisliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Sermaye Piyasası Denetim ve Derecelendirme Bölümü Başarı Sıralaması Taban Puanları 2013 2014 - Sanat ve Sosyal Bilimler Programları 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Japon Dili ve Edebiyatı 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Arkeoloji 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - İşitme Engelliler Öğretmenliği 2015 2016 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Turizm İşletmeciliği 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları -

Basarisiralamalari.com - Portalımızdaki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz. | 2017-2020 | Datacenter:logo Eniyiyurtlar

reklam