Reklam
Reklam
reklam reklam

2020 YKS AYT Felsefe Grubu Konuları ve Soru Dağılımı(ÖSYM-YÖK-MEB)2020 Yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan YKS-AYT Felsefe Grubu (Mantık, Psikoloji, Sosyoloji) Konuları belli oldu! Sizlere bu yazımızda AYT Felsefe Grubu (Mantık, Psikoloji, Sosyoloji) konuları hakkında bilgi vereceğiz. Yeni bir sınav dönemine girmiş bulunmaktayız. Konu ve soru dağılımları MEB‘in hazırlamış olduğu konu dağılımları ve yayın evleri ile irtibata geçilerek hazırlanmıştır.

İlk defa 2018 Sınavında uygulanan AYT Felsefe Grubu (Mantık, Psikoloji, Sosyoloji) konuları ve soru dağılımına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

2020 YKS-TYT Konuları ve Soru Dağılımı İçin Tıklayınız

2020 YKS-TYT Puan Hesaplama İçin Tıklayınız

AYT’de adaylara, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ile Fen Bilimleri testlerinden oluşan bir kitapçık verilecektir. AYT’de adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türü için gereken testleri cevaplayacaklardır. SAY, SÖZ ve EA puan türlerinin hepsinin hesaplanmasını isteyen adaylar, sınav süresince tüm testleri cevaplaya bileceklerdir. Bu oturumda lise müfredatı esas alınacaktır.

İkinci Oturumda yapılacak Alan Yeterlilik Testleri (AYT)’nde; 40 soru Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1 Testi (Türk Dili ve Edebiyatı=24 soru,Tarih-1=10 soru,Coğrafya-1*=6 soru)40 Soru Sosyal Bilimler-2 Testi (Tarih-2=11 soru,Coğrafya-2=11 soru,Felsefe Grubu (Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantık)=12 soru,Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (veya ilave Felsefe Grubu soruları)=6 soru), 40 soru Matematik Testi ve 40 soru Fen Bilimleri Testi; (Fizik=14 soru,Kimya=13 soru,Biyoloji=13 soru) olmak üzere toplam 160 soru sorulacaktır. Alan Yeterlilik Testleri (AYT)’nin süresi 180 dakikadır.

(*Coğrafya-1 soruları, 2011 yılı Coğrafya Dersi Öğretim Programı’nda belirtilen ve haftada 2 saat olarak okutulan ortak coğrafya dersi kazanımlarıyla sınırlı olacaktır.)

2019 YKS-AYT Felsefe Grubu (Mantık, Psikoloji, Sosyoloji) SORULARIN DEĞERLENDİRMESİ:

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ

FELSEFE GRUBU: Felsefe, psikoloji, sosyoloji ve mantık soruları müfredata uygun olarak hazırlanmış. Felsefe soruları, yorumlama becerisini ölçen sorulardan oluşmuş, psikoloji ve sosyoloji soruları ise uzun paragraflardan çıkarım yapılmasını ister nitelikte. Mantık ise felsefe, psikoloji ve sosyoloji sorularının aksine yorum içermeyen, yalnız bilgiye dayanan sorulardan oluşuyor.

UĞUR OKULLARI

Felsefe: Müfredatla uyumlu, yorum gücünü ölçen sorular yer aldı. Psikoloji, sosyoloji ve mantık soruları ise bilginin doğrudan hatırlanmasını gerektirdi. Psikoloji ve felsefe soruları diğerlerine göre daha zorlayıcı. Din kültürü ve ahlak bilgisi soruları da müfredata uygun. İfadeler net ve bilgiyi ölçen nitelikte.

DOĞA OKULLARI

Felsefe: Paragraf ve yorum ağırlıklı sorular ön planda. Genel olarak öğrencileri zorlayan ve müfredat dışı bir soru yok.

2018 YKS-AYT Felsefe Grubu (Mantık, Psikoloji, Sosyoloji) SORULARIN DEĞERLENDİRMESİ:

FEN BİLİMLERİ EĞİTİM KURUMLARI

FELSEFE GRUBU: Sorular müfredata uygun. Bilgiye dayalı yorum soruları sorulmuş. Öğrenciler Sembolik Mantık sorularında zorlandıklarını ifade ediyorlar.

UĞUR OKULLARI

Felsefe: 2018 AYT’deki Felsefe Grubu soruları MEB müfredatı kapsamındaki konulara uygundur. Felsefe soruları paragrafa dayanarak yorum gücünü ölçer niteliktedir. Psikoloji, Sosyoloji ve Mantık soruları ise bilginin doğrudan hatırlanmasını gerektirmektedir. Psikoloji ve Felsefe soruları diğer sorulara göre öğrenciyi biraz daha zorlamış ve soruların tekrar okunmasını gerektirmiştir. Orta düzeyde zorluk seviyesi olan soruların ifadesi net olup, bilen öğrenciyi ayırt edecektir.

DOĞA OKULLARI

Felsefe: Paragraf şeklinde ve yorum ağırlıklı sorular çıkmış, genel olarak öğrencileri zorlamamış ve müfredat dışı bir soru çıkmamıştır.

2020 YKS-AYT Felsefe Grubu (Felsefe,Mantık, Psikoloji, Sosyoloji) KONULARI;

Felsefe

1- Felsefeyi Tanıma
2- Felsefe ile Düşünme
3- Varlık Felsefesi
4- Bilgi Felsefesi
5- Bilim Felsefesi
6- Ahlak Felsefesi
7- Din Felsefesi
8- Siyaset Felsefesi
9- Sanat Felsefesi

Mantık

1- Mantığa Giriş
2- Klasik Mantık
3- Mantık ve Dil
4- Sembolik Mantık

Psikoloji

1- Psikolojiye Giriş
2- Toplumsal Yapı ve Toplumsal İlişkiler
3- Kültür
4- Toplumsal Kurumlar
5- Toplumsal Değişme
6- Güncel Sosyolojik Konular
7- Sosyolojik Olay ve Metin Analizi

Sosyoloji

1- Sosyolojiye Giriş
2- Birey ve Toplum
3- Toplumsal Yapı
4- Toplumsal Değişme ve Gelişme
5-Toplum ve Kültür
6- Toplumsal Kurumlar

2020 YKS-TYT Konuları ve Soru Dağılımı İçin Tıklayınız

2020 YKS-TYT Puan Hesaplama İçin Tıklayınız

Dikkat: Yeni güncellenen sisteme göre düzenlenmiş olup, YKS sınav sistemine uygun konular yayınlanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7
 1. Furkan wrote:

  En çok çıksn konular hangileri şimdi ben bulamadım yazıda yardımcı olurmusunuz

 2. sena wrote:

  soru dağılımını yazar mısınız @basarisiralamalari

 3. Demir wrote:

  Psikoloji konularının altına sosyoloji konularını kopyalayıp yapıştırmışsınız.

 4. İbrahim wrote:

  Melek haklı soru dağılımlarını yazarmısınız ona göre çalışıcas

  1. Merve wrote:

   Sembolik mantık kesinlikle kaldırılmalı

   1. Leyla wrote:

    Kesinlikle mantık dersini her okul vermiyor, üniversite sınavında neden çıkıyor?

 5. Melek wrote:

  Keşke ayt sözel kisminda felsefe de en çok çikan konuları yazsaydiniz çok daha faydali olurdu

BİR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2020 TYT'e Kalan Süre
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Paragrafta Yardımcı Düşünce Konu Anlatımı - Paragrafta Yapı Konu Anlatımı - Paragrafta Konu-Ana Düşünce Konu Anlatımı - Paragrafta Anlatım Teknikleri (Paragrafta Anlatım Biçimleri) Konu Anlatımı - Cümle Yorumu Konu Anlatımı - Cümlede Anlam(Cümle Anlamı) Konu Anlatımı - Deyim ve Atasözleri Konu Anlatımı - Söz Yorumu Konu Anlatımı - Sözcükte Anlam (Sözcük Anlamı) Konu Anlatımı - Müşahhas Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Açık Seçik Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Kopmak Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Beceriksiz Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Yetenekli Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Bir Araya Getirmek Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Bölümlemek Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Demokrat Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - İtiştirmek Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çekiştirmek Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Azade Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Sanat ve Sosyal Bilimler Programları 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Otel Yöneticiliği 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - İngiliz Dili ve Edebiyat 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Konaklama ve Turizm İşletmeciliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Uzay Bilimleri ve Teknolojileri 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Matematik Mühendisliği 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - İşletme Mühendisliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Harita Mühendisliği 2018 2017 Başarı Sıralaması ve Taban Puanları - Ebelik Taban Puanları 2019,Başarı Sıralamaları-ÖSYM -

Basarisiralamalari.com - Portalımızdaki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz. | 2017-2020 | Datacenter:logo Eniyiyurtlar

reklam