reklam
logo
reklam
logo

2020 YKS AYT Coğrafya 2 Konuları ve Soru Dağılımları(ÖSYM-YÖK-MEB)

A+
A-
2020 YKS AYT Coğrafya 2 Konuları ve Soru Dağılımları(ÖSYM-YÖK-MEB)

2020 Yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan YKS-AYT Coğrafya 2 Konuları belli oldu! Sizlere bu yazımızda AYT Coğrafya 2 konuları hakkında bilgi vereceğiz. Yeni bir sınav dönemine girmiş bulunmaktayız. Konu ve soru dağılımları MEB‘in hazırlamış olduğu konu dağılımları ve yayın evleri ile irtibata geçilerek hazırlanmıştır.

İlk defa 2018 Sınavında uygulanan AYT Coğrafya 2 konuları ve soru dağılımına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

2020 YKS-TYT Konuları ve Soru Dağılımı İçin Tıklayınız

2020 YKS-TYT Puan Hesaplama İçin Tıklayınız

AYT’de adaylara, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ile Fen Bilimleri testlerinden oluşan bir kitapçık verilecektir. AYT’de adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türü için gereken testleri cevaplayacaklardır. SAY, SÖZ ve EA puan türlerinin hepsinin hesaplanmasını isteyen adaylar, sınav süresince tüm testleri cevaplaya bileceklerdir. Bu oturumda lise müfredatı esas alınacaktır.

İkinci Oturumda yapılacak Alan Yeterlilik Testleri (AYT)’nde; 40 soru Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1 Testi (Türk Dili ve Edebiyatı=24 soru,Tarih-1=10 soru,Coğrafya-1*=6 soru)40 Soru Sosyal Bilimler-2 Testi (Tarih-2=11 soru,Coğrafya-2=11 soru,Felsefe Grubu (Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantık)=12 soru,Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (veya ilave Felsefe Grubu soruları)=6 soru), 40 soru Matematik Testi ve 40 soru Fen Bilimleri Testi; (Fizik=14 soru,Kimya=13 soru,Biyoloji=13 soru) olmak üzere toplam 160 soru sorulacaktır. Alan Yeterlilik Testleri (AYT)’nin süresi 180 dakikadır.

(*Coğrafya-1 soruları, 2011 yılı Coğrafya Dersi Öğretim Programı’nda belirtilen ve haftada 2 saat olarak okutulan ortak coğrafya dersi kazanımlarıyla sınırlı olacaktır.)

2019 YKS-AYT COĞRAFYA-1 SORULARIN DEĞERLENDİRMESİ:

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ

Coğrafya: Sorular açık, anlaşılır, 11 ve 12’nci sınıf müfredatına uygun. Grafik yorumlama gerektiren, harita bilgisini sorgulayan ve bilginin yorumlanmasına dayalı sorulara yer verilmiş. LYS coğrafya ile benzerlik gösteriyor.

UĞUR OKULLARI

COĞRAFYA: Coğrafya 1 ve 2 soruları, 11 ve 12’inci sınıf kazanımları kapsamında. Sınavda, küresel ortam, Türkiye coğrafyası ve çevre ağırlıklı her üniteden soru geldi. Soruların zorluk düzeyi orta ve yapılabilirliği yüksek

sinavkazandiran

sinavkazandiran

DOĞA OKULLARI

Coğrafya: 11 ve 12’nci sınıf lise müfredatından geldi. Geçen yıllarda uygulanan LYS 3 ve LYS 4 testlerinde 9 ve 10’uncu sınıf müfredatından soru sorma geleneği bu yıl sona ermiştir. Müfredat dışı soru yok. Dünya ve Türkiye haritalarını tanıma ve grafik yorumlama becerisi öne çıktı. Bilgi ve yorum isteyen sorular çok zor değil.

2018 YKS-AYT COĞRAFYA-2 SORULARIN DEĞERLENDİRMESİ:

FEN BİLİMLERİ EĞİTİM KURUMLARI

Coğrafya: Genel anlamda zor bir sınav. Yoruma dayalı soru neredeyse yok. Bilgiyi ölçmeye yönelik sorular hazırlanmış. Öğrenciler Tarih sorularında zorlandıklarını ifade ediyorlar.

UĞUR OKULLARI

COĞRAFYA:  Sorular müfredata uygun. 12. Sınıf konuları ağırlıklı olmak üzere öğrencinin kolayca çözebileceği sorular.

DOĞA OKULLARI

Coğrafya: 2018 AYT sınavında Edb-Sos ve Sos2 coğrafya soruları, 11 ve 12.sınıf lise müfredatından gelmiştir. Geçen yıllardauygulanan LYS 3 ve LYS 4 testlerinde 9 ve 10. sınıf müfredatından soru sorma geleneği bu yıl sona ermiştir. Öğrencilerden aldığımız bilgiye göre, müfredat dışı soru bulunmamaktadır. Dünya ve Türkiye haritalarını tanıma ve grafik yorumlama becerisi önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Genel itibari ile bilgi ve yorum içerikli sorulardan oluşan coğrafya sorularının çok zor olmadığı anlaşılmaktadır. AYT coğrafya soruları EA ve SÖZ puan türünden hazırlanan öğrenciler için ortak paydaş olmuştur.

2020 YKS-AYT COĞRAFYA-2 KONULARI;

Doğal Sistemler
Beşeri Sistemler
Mekansal Sentez Türkiye
Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler
Çevre ve Toplum
Ekonomik Faaliyetler

DOĞAL SİSTEMLER

-Doğa ve İnsan
-Dünya’nın Şekli ve Hareketleri
-Coğrafi Konum
-Harita Bilgisi
-İklim Bilgisi
-Yerin Şekillenmesi
-Doğanın Varlıkları

BEŞERİ SİSTEMLER

-Beşeri Yapı
-Nüfusun Gelişimi, Dağılışı ve Niteliği
-Göçlerin Nedenleri ve Sonuçları
-Geçim Tarzları

MEKANSAL BİR SENTEZ:TÜRKİYE

-Türkiye’nin Yeryüzü Şekilleri ve Özellikleri
-Türkiye İklimi ve Özellikleri
-Türkiye’nin Doğal Varlıkları
-Türkiye’de Yerleşme, Nüfus ve Göç

KÜRESEL ORTAM:BÖLGELER VE ÜLKELER

-Bölge Türleri ve Sınırları
-Konum ve Etkileşim
-Coğrafi Keşifler

ÇEVRE VE TOPLUM

-Doğa ile İnsan Arasındaki Etkileşim
-Doğal Afetler

2020 YKS-TYT Konuları ve Soru Dağılımı İçin Tıklayınız

2020 YKS-TYT Puan Hesaplama İçin Tıklayınız

2020 YKS-AYT COĞRAFYA-2 KONULARA GÖRE SORU DAĞILIMI;

Dikkat: Yeni güncellenen sisteme göre düzenlenmiş olup, YKS sınav sistemine uygun konular yayınlanmıştır.

2020 Yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan YKS-AYT Coğrafya 2 Konuları belli oldu! Sizlere bu yazımızda AYT Coğrafya 2 konuları hakkında bilgi vereceğiz. Yeni bir sınav dönemine girmiş bulunmaktayız. Konu ve soru dağılımları MEB‘in hazırlamış olduğu konu dağılımları ve yayın evleri ile irtibata geçilerek hazırlanmıştır. İlk defa 2018 Sınavında uygulanan AYT Coğrafya 2 konuları ve soru dağılımına aşağıdan ulaşabilirsiniz. 2020 YKS-TYT Konuları ve Soru Dağılımı İçin Tıklayınız 2020 YKS-TYT Puan Hesaplama İçin Tıklayınız AYT’de adaylara, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ile Fen Bilimleri testlerinden oluşan bir kitapçık verilecektir. AYT’de adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türü için gereken testleri cevaplayacaklardır. SAY, SÖZ ve EA puan türlerinin hepsinin hesaplanmasını isteyen adaylar, sınav süresince tüm testleri cevaplaya…
Sizler için YKS-AYT Coğrafya 2 konuları hakkında değerlendirme yaptık. Bu bölümün durumunu sizlerde aşağıda oyunuzu kullanarak değerlendire bilirsiniz.

YKS-AYT Coğrafya 2 Konuları Değerlendirilmes

Faydalılık Yüzdesi - 10
Öğrenci Bilgilendirilmesi - 10

10

Genel Puan

Sizler için YKS-AYT Coğrafya 2 konuları hakkında değerlendirme yaptık. Bu bölümün durumunu sizlerde aşağıda oyunuzu kullanarak değerlendire bilirsiniz.

Kullanıcı Oyu: 2.97 ( 26 Oy)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.