Reklam
Reklam
reklam

2018 AÖF (Açıköğretim) Tercihleri Nasıl Yapılır ?


2018 aöf açıöğretim tercihleri, aöf açıöğretim kontejanları, aöf açıöğretim bulunan üniversiteler…

Bu yıl üniversite tercihi yapacak olan adaylar, Açıköğretim tercihlerinin nasıl yapılacağını merak ediyorlar. Açık öğretimin, örgün öğretimden teknik olarak pek bir farkı yoktur, demek istediğim diğerleri gibi aynı zamanda, aynı yöntemlerle tercih formunuzu dolduracaksınız.

Açıköğretim bölümleri 3 üniversitede vardır. İstanbul Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi

En Az Lise veya Dengi Okul Mezunu Olanlar İçin Yeni Kayıt

Anadolu Üniversitesinin Merkezi Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin programlarına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile öğrenci kabul edilmektedir.

Buna göre;

 • Önlisans programlarını tercih edebilmek için ilgili Temel Yeterlilik Testi (TYT) puan türünde en az 150 puan almak
 • Lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili Alan Yeterlilik Testi (AYT) puan türünde en az 180 puan almak

gerekmektedir.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sisteminin (ÖSYS) tercih işlemlerinde kontenjan dâhilinde bir önlisans veya lisans programına yerleştirilenler kayıt hakkı kazanmaktadırlar.

ÖSYM tarafından 2017-ÖSYS ile meslek lisesinde okuyan ya da mezun olan adaylara tanınan sınavsız geçiş hakkı kaldırılmıştır.

ÖSYM’nin www.osym.gov.tr internet adresinden 2018 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) başvuru işlemleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Arkadaşlar tercih kılavuzunu açınız oradan crtl+f basarak arama bölümüne açıköğretim yazın 144 adet açıköğretim sıralanacaktır. Bu sıralamalarda 2 yıllık ve 4 yıllık bölümlerinden hangisini tercih edecekseniz ilgili puan türünden puanınız hesaplandı ise tercih edebilirsiniz. Bilindiği üzere geçen yıl bütün açıköğretim bölümleri için puan türü getirildi ve puan türüne göre de tercihler yapılacaktır. Bütün tercihler https://ais.osym.gov.tr/ sayfasında yapılacaktır.

https://www.basarisiralamalari.com/acikogretimaof-bolumleri-2018-2017-taban-puanlari/

Buraya tıklayarak tercih kılavuzu sayfamızı ziyaret edin.

2 yıllık açıköğretim bölümleri için tablo 3′e bakın.

4 yıllık açıköğretim bölümleri için ise tablo 4′ü inceleyin.

Bölüm, kontenjan ve diğer bilgiler tablolarda. Kılavuzu detaylıca okumadan tercih yapmayın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 78
 1. Okull wrote:

  Lisans kaydı yapıp aynı anda açıktan sınavsız şekilde adalet okuyabilir miyim açıktan?

  1. mine wrote:

   okursun.. diyelim ki lisans öğrencisisin (hali hazırda öğrenci olman gerekiyor, ya da üni mezunu ) ikinci üni kapsamında anadolu aöften adalete kaydını yapabilirsin.. istersen aynı zamanda ata aöften başka bir bölüm de seçebilirsin.. ben şu an örgün lisans kazandım ama önceden iki yıllık sağlık mezunuyum.. aynı zamanda hem anadolu aöf hem ata aöfte ön lisans bölümler okuyorum. umarım yardımcı olabilmişimdir 🙂

   1. gökhan wrote:

    ben ek yerleştirmede terçih yapıcam acıköğretim bölümlerini seçicem ama tercih yaparken acıköğretim bölümleri eskişehir yazıyor ben gaziantep deyim şimdi tercihde secsek o bölümleri kayıt için kendi şehrimdeki anadolu üniversite aöf bürosundan kayıt yaptırabilirmiyim ? yardımcı olurmusunuz teşekkürler.

 2. Kübra wrote:

  Merhaba arkadaşlar. Tercih başvuru tarihini kaçıranlar ek tercihlerde tercih yapabiliyor mu? Ve Açıköğretim tercihi yapabiliyor mu? Şimdiden teşekkürler.

 3. İsa wrote:

  Mrb arkadaşlar 2 yıllık mezunum 4 yıllık için nasıl tercih yapmam gerekio dikey geçiş sınavına girdim tercihler ne zaman bilgi si olan var mı

 4. Cansel wrote:

  Merhaba,
  Tercihlerin başlarına yükseköğretim 2 yıllık bölümü seçtim.
  En sona da yaşadığım sehrin açık öğretim fakültesini seçtim.
  Yaptığım Tercihlerin hepsine başarı ve puanim tutuyor.
  Ben daha çok açıköğretim çıkmasından yanayım. Sizce en ağırlıklı tercih sonuçları hangisi çıkar. Lütfen dönüş yapın

 5. Samet wrote:

  Hem açıköğretimden bir bölüm hem de lisans örgün eğitim bir bölüm okumak istiyorum aynı anda yazmak mümkün mü

 6. Emine wrote:

  Aof de bir bölüm okuyorum şuan ikinci bölümü yazıp dondurabilirmiyim

 7. Türkan wrote:

  Arkadaşlar ben şuan 4.sınıf öğrencisiyim açıköğretim den de bölüm okumak istiyorum tercih yapmam gerekiyor mu .

  1. mine wrote:

   ikinci üniversite kayıtları devam ediyorsa sınavsız kayıt olabilirsin

 8. Tuğçe wrote:

  Arkadaşlar acil cevap verin açıköğretim için tercih listeme de girmem lazım mı nasıl yapılcak tercih

 9. Muhammet wrote:

  Açıköğretim tercihleri nasıl yapılıyor acaba bilmiyorum yardımcı olursanınz sevinirim.teşekkürler

  1. Tuğba wrote:

   https://ais.osym.gov.tr bu siteye girip tc kimlik numaran ve şifren ile giriş yap.Sonra açılan ekranda sol tarafta başvuru sürecindekiler yazıyor. O yazının üstüne gel 2018 yks tercih yazacak, oraya tıkla. Açılan sayfayı aşağıya kaydır tercih listesi çıkacak. 1 den 24 e kadar sayılar var. Sayıların yanında yan yana duran 3 tane nokta var oraya tıkla. Tercih seçme ekranı yazan bir kutucuk içinde üniversiteler ve bölümlerinin yazılı olduğu liste çıkacak. O listenin sol üst kısmında arama yazan bir bölüm var oraya açıköğretim yaz 110 tane sonuç çıkacak. Hangi bölümleri istiyorsan sırasıyla yanındaki seç yazan butona tıklayıp seçeceksin. Seçme işlemin bitince sayfanın en altında yazan başvuru kontrol ve önizleme yazısına tıkla. Bir yazı çıkacak. Altında onayla yazacak. Oraya tıkayınca tercih işlemi bitmiş oluyor. Kolay gelsin arkadaşım. Umarım bizler için en hayırlı yerler çıkar.

   1. Gamze wrote:

    Açıköğretim kamu yönetimi okumak için sınava girdim ama tercih nasıl yapacağım. Aöf tercih tarihlerini mi bekleyeceğim yoksa yksden sonraki tercihlerde mi yapacaktım?

 10. ali dogan wrote:

  arkadslar açık öğretim tercihini nas8l yapabilirim bi türlü yapamıyorum

BİR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çile Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çift Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çıtı pıtı Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çıplak Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çılgın Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çıktı Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çıkış Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çıkarma Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çevik Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çetrefil Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çetin Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çekmek Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çelişmek Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çelişki Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çelişik Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çelebi Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çekingen Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çekimser Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çekidüzen Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Çekici Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK) - Antrenörlük Eğitimi 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Dijital Oyun Tasarımı 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Türk Dili ve Edebiyatı 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - İbrani Dili ve Edebiyatı Bölümü 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - 4 Yıllık Bölümlerin Başarı Sıralamaları Taban Puanları 2018-ÖSYM - Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - Yeni Medya ve İletişim 2018 2017 Başarı Sıralaması Taban Puanları - Uluslararası İlişkiler 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları(ÖSYM) - Havacılık ve Uzay Mühendisliği 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları - İşletme Enformatiği 2020 Taban Puanları (Son 4 YIL) Başarı Sıralamaları -

Basarisiralamalari.com - Portalımızdaki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz. | 2017-2020 | Datacenter:logo Eniyiyurtlar

reklam