logo

2017 Üniversite Lys-Ygs Tercih Kılavuzu

2017 Üniversite Lys-Ygs Tercih Kılavuzu

2016-2017 Üniversite Lys-Ygs Tercih Kılavuzu , 2017 tercih kılavuzu , 2017 Ösym Başvuru Kılavuzu, 2017 ygs lys tercih kılavuzu, 2017 ygs lys tercih kılavuzu indir, 2017 TERCİH,2017 Ygs tercih işlemleri,2017 Lys tercih işlemleri ne zaman başlayacak, 2017 ygs tercih işlemleri ne zaman yapılacak…

2017 Üniversite YGS-LYS Tercih robotu İçin TIKLAYINIZ

 DUYURU
(22 Haziran 2017)

2017-ÖSYS: Tercih İşlemleri

2017-ÖSYS tercih işlemleri, 18 Temmuz 2017 tarihinde başlayacak ve 26 Temmuz 2017 tarihinde sona erecektir. 2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanmıştır.

2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunun Yayımlanması

 DUYURU
(12 Temmuz 2017)

2017-ÖSYS: Tercih İşlemleri

2017-ÖSYS tercih işlemleri,18 Temmuz 2017 tarihinde başlayacak ve 26 Temmuz 2017 tarihinde sona erecektir. Adaylar tercihlerini,18 -26 Temmuz 2017 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır.Tercih işlemleri, 26 Temmuz 2017 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.

Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır.  ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır.Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır. Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki TC kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir. TC kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden adayın kendisi sorumlu olacaktır.

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır.  Adayların tercihlerinin ÖSYM’ye ulaştığından emin olmaları için ekranda “2017-ÖSYS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesini görmeleri gerekmektedir. Adaylar, tercih işlemini tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünü edinerek saklamalıdır.

Adaylar, tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. “Tercih Süresi” tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik/düzeltme yapılamaz. Merkezimize gönderilen düzeltme/değişiklik taleplerini içerir dilekçeler işleme alınmaz ve cevaplandırılmaz.


Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir. ‘Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları Bölümü’ mutlaka okunmalı, bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra tercihler sonlandırılmalıdır.

2017-ÖSYS adaylarına ve kamuoyuna önemle duyurulur.

 

 2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu

Ygs de yapılan değişiklikler buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Lys de yapılan değişiklikler buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

4 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları İçin Tıklayınız

Üniversite Taban Puanları İçin Tıklayınız

2 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları İçin Tıklayınız

LYS VE YGS Puanınızı Hesaplamak İçin Tıklayınız

Bölümler Hakkında Geniş Bilgi İçin Tıklayınız

TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ

İlğili Yazılar İçin aşşağıdaki LİNKLERİ TIKLAYINIZ

Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

YGS LYS de Tercih Yaparken Puan Mı Başarı Sırası mı Önemli ?

Tercih hataları nelerdir?

Tercih Ederken Üniversitelerin Hangi Özellikleri Sorgulanmalıdır?

Tercih Konusunda Ailelere düşen ne olmalıdır?

Bu 5 soruya cevap vermeden LYS tercihlerini yapmayın!


logo

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 27 YORUM
 1. MUTLU dedi ki:

  merhaba 2015 yılı için iç mimarlık bölümüne hazırlık yapıyorum.çalışmamdan dolayı 2 ögretim okumam gerekli istanbulda bildiginiz 2 ögretim iç mimarlık bölümü açık olan üni. var mı ?

 2. elif dedi ki:

  s.a.arkadaşlar birinci tercihlerde tercihini kaçıranlar ikinci tercihleri değerlendirin o da yeni Kayıtlar bittikten sonra başlayacak şimdi yeni Kayıtlar oluyor 17 sinde bitecek yeni Kayıtlar.

 3. Kyle dedi ki:

  arkadaşlar merhaba ben ocak 2013 te sınavsız geçiş için başvuru yaptım şimdi kayıt yaptırabilirmiyim yoksa tercih mi yapmam gerekiyordu lütfen yardımcı olu????

 4. betül dedi ki:

  arkadaşlar açıköğretimden tercih yapıcaktım ilk tercihleri kacırdım yapamadım 2. tercihleri yaapbilirmiyim acaba ek kontenjandan

 5. uğur dedi ki:

  tercih hakkını kaçıdım ygsden 140 ve üstü puan aldım3 4 5 6 dan tercihimi ne zaman yapa bilirim acaba

 6. Erdi KARAKOÇ dedi ki:

  Merhaba ben Marmara Üniversitesinde okuyorum ayreten iki yıllık adalet okumak istiyorum kayıt nasıl yapabilirim acaba?

 7. şeyma dedi ki:

  arkadaşlar yardımcı olur musunuz? sınavsız geçiş için tercih yapıcam nerden nasıl yapabılırım bulamıyorum..
  cvp beklıyorm tesekkurler..

 8. belirsiz dedi ki:

  berra nasıl bi insansın sen ya burda milletin canını sıkmaya ne halin var git başka yerde eğlen!!!

 9. ceyda dedi ki:

  Yanlıslıkla sınavsız geçiş bölumlerınden tercıh yaptım sızce napabılırım degıstırebılır mıyım ? Ygsden tercıh yapıcaktım. Yardımcı olur musunuz

  1. berra dedi ki:

   canım artık çok geç artık seneye kaldın yazık sana yapacak bişey yok otur ağla haline adam kontrol eder bu nasıl zihniyetsizlik

   1. yasin dedi ki:

    yok ya değiştirebilirsin

   2. elif dedi ki:

    kız Senden yardım talep etmiş Sen kızın canını daha çok sıkıyorsun elbet sende zorda kalır birilerinden yardım talep edersin, yinede sizi Allah korusun…

  2. zeliş dedi ki:

   degiştirebilirsin tercih degıstır butonu var

 10. zeynep dedi ki:

  meraba benm ek puanım 350 ek puanlı ilahiyat istiyorum yeni açılan yerleri yazmayı düşünüyorumm girme şansım az mıdır

 11. zehra. dedi ki:

  başarı sıralamam tm-2 de 2700 ben şimdi nereyi yazcam ?
  o kadar ortada kaldım ki biriniz bir öneri sunun. Hukuk düşünüyorum..

 12. zehra dedi ki:

  başarı sıralamam tm-2 de 2700 ben şimdi nereyi yazcam ?
  o kadar ortada kaldım ki biriniz bir öneri sunun. Hukuk düşünüyorum.

 13. eeeeeeet dedi ki:

  hepinize yardım etmek isterdim ama maalesef

 14. Sevda dedi ki:

  ya benim puanım düşük ama anadolu imam hatip liseliyim başarıı sıralamam 80.005 ben puandan değilde sıralamadan herhangi bir yere girebilir mi ilahiyat istiyorum.

 15. berna dedi ki:

  ygs 5 puanım 372 ankara unıversiitesi okul oncesi ogretmenliği tutar mı ? cok istiyorummm lutfen mantıklı bir sekılde yardımcı olabılacek var mı?

  1. habip dedi ki:

   Puana bakmıyor başarı sıralamasına bakiliyor azıcık araştırma yapmani öneririm

   1. berna dedi ki:

    araştırma yapmıyor olsam bu sitede işim ne ? sıralamamı yazmayı unutmusum zaten dikkat edersen mantıklı bir şekilde cevap istedim öneri değil.

 16. Firdevs dedi ki:

  Merhabalar herkese iyi şanslar tercihlerde, bu ösym’nin yayımladığı 2013 kntenjan ve puan klavuzu bu seneki tercihlerimiz de geçerli olacak puanlarmı???

 17. fulya dedi ki:

  YA 2013 TERCH KILAVUZU AÇILMIYOO YARDIM EDİN LÜTFEN.BİDE AÇABİLEN VARSA BAKSIN LÜTFEN.BU SENE OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ ÖĞRENCİ ALACAK MI? KILAVUZDA VAR MI?

  1. berna dedi ki:

   tabi ki alım olacak ve gecen seneye göre bir miktar fazla olması dusunuluyor 🙂 umarım ıstediiğin olur ben de okul oncesi istiyorum 🙂

 18. BEDİRHAN dedi ki:

  BEN SAYISALCIYIM MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM KONYA SELÇUK TEKNOLOJİ FAKULTESİNDE BİLGİSAYAR BÖLÜMÜ OLMAMA RAĞMEN İNŞAAT TERCİH EDEBİLİR MİYİM BİDE EN GÜNCEL TABAN TAVAN PUANI NEDİR KONYA SELÇUK BİLGİSAYAR MÜH M.T.O.K

 19. Yasemin dedi ki:

  merhabalar ben sözel bölüm ogrencisiyim.ygsde 277 yaptım.lysde vasattı.230 beklıorum.sızce bı yere yerlesmem mumkunmu.mumkunse neresi ve hangı bolumler olabıır

  1. Nesrin dedi ki:

   Puanın düşük ve sözel olduğun için yarıştığın kişi sayısal ve sözele göre daha fazla benden sana tavsiye gidip atıyorum samsunda kastamonuda bir devlet üniversitesinde okuyacağına istanbulda izmir de özel üniversite oku prestij olarak daha iyidir. %50 burslu bölümlere bak üniversiteye girdikten sonra notlarını yüksek tutup bursu yükseltebilirsin.

BİR YORUM YAZ

BASARİSİRALAMALARİ HAKKINDA

Basarisiralamalari.com internette insanlar için gerekli olan bilgileri toparlayarak ziyaretçilerine sunmayı amaçlayan; internet üzerinde Güvenli İnternet kampanyasını destekleyen bir eğitim sitedir.