logo
logo
logo
logo

Yeni SBS sistemi nasıl olacak? 2013-2014 yılı

30.09.2013
A+
A-
Yeni SBS sistemi nasıl olacak? 2013-2014 yılı

TOEG 2014 yeni SBS sınavı sistemi, 2014 SBS sınav soruları nasıl olacak, Yeni SBS sistemi 2014,Yeni SBS sistemi nasıl olacak? 2013-2014 yılı

İşte Yeni SBS'nin Tüm Ayrıntıları,Yeni SBS sistemi nasıl olacak. 2014 SBS nasıl olacak ayrıntılar netleşti. Bakan Avcı, açıklamalarını yaptığı modelin adının 'Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Modeli'(TEOG) olduğunu belirtti.

2013 2014 TEOG Yeni SBS Puanı Hesaplamak için tıklayınız (ONLİNE)

TEOG SBS Lise Taban Puanları ve Yerleştirme Sonuçları İÇİN TIKLAYINIZ 2013 2014

Yeni sınav sistemi ne zaman başlıyor?

Bu sene. Yeni sisteme göre bu yıl 8. sınıfa geçen öğrenciler biri kasım diğeri nisan aylarında olmak üzere toplamda on iki sınava tabi tutulacak. Galatasaray, Kabataş gibi herkes tarafından yoğun şekilde talep edilen okullara girmek isteyenlerin, ek bir sınavı daha geçmesi gerekecek.

2013-2014 öğretim yılında kaçıncı sınıflar girecek?

2013 – 2014 eğitim – öğretim yılından başlayarak altı temel ders için 8. sınıfta öğrenim gören öğrenciler sınava girecek.

Yeni sbs TEOG ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları için tıklayınız

Hangi derslerden merkezi sınav olacak?

Fen ve Teknoloji, Matematik, Türkçe, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük

Ortak değerlendirmeler her dönem iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere, akademik takvime göre işlenen müfredatı kapsayacak şekilde yapılacak.

Ortak değerlendirmeler her dönem iki okul gününe yayılarak yapılacak, o günlerde okullar tatil edilecek.

Sorular Klasik mi yoksa Test şeklinde mi olacak?

Sorular test şeklinde çoktan seçmeli (4 seçenekli) olacak.

4 yanlış 1 doğruyu götürecek mi?

Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecek.

Sınav Süresi Kaç dakika olacak?

40 dk olacak.

Hangi dersten, kaç soru sorulacak?

Test usulüyle her dersten 20'şer soru yöneltilecek.

2013-2014 TEOG Yeni SBS Sınav tarihleri ve Konuları için tıklayınız…

Ortaöğretime Geçiş Ortak Sınavları kapsamında, 8. sınıf öğrencilerinin birinci dönem ortak sınavı, 28-29 Kasım 2013, ikinci dönem ortak sınavı ise 28-29 Nisan 2014'te yapılacak.


logo

Sistemin Uygulanması

Ortak değerlendirmeler orta ve uzun vadede açık uçlu soruları da içerecek hale dönüştürülecek

Öğrenciler sınava nereden girecekler?

Öğrenciler ortak sınavlara olağanüstü haller dışında kendi okullarında girecek.

Öğretmenler kendi okullarından mı görev alacak?

Sınavda görevlendirilecek öğretmenler kendi okullarından farklı bir okulda görev yapacak.

Mazeret sınavı yapılacak mı ?

Geçerli bir mazereti sebebiyle ortak sınava giremeyen öğrenciler için önceden belirlenen bir haftasonunda mazeret sınavı yapılacak.

Mazeret sınavı, belirlenen sınav merkezlerinde yapılacak.

Ortaokul 6 ve 7’nci sınıflar ne zaman sınava girecek?

2014–2015 öğretim yılından itibaren 6. ve 7’nci sınıf öğrencileri de yeni sisteme dahil edilecek.

Ortaöğretime Yerleştirmede Esas Alınacak Puanın Hesaplanması

Öğrencinin 6, 7 ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının %30’u ile 8. sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının %70’inin toplamı, yerleştirmeye esas puanı oluşturacaktır.

Yılsonu başarı puanının hesaplanması

Yılsonu başarı puanı, not ile değerlendirilen tüm derslerin ağırlıklı yılsonu puanlarının o dersin haftalık ders saati sayısı ile çarpımının o sınıfa ait haftalık ders saatleri toplamına bölümünden elde edilen puanı ifade eder.

Ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanı

Ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanı, öğrencinin altı temel dersten girdiği merkezi sınavların ağırlık katsayılarına göre hesaplanan puanını ifade eder.

Yerleştirmeye Esas Puanın Hesaplanması

6, 7 ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının %30’u ile 8. sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının %70’inin toplamı, yerleştirmeye esas puanı oluşturacaktır.

ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ NASIL GERÇEKLEŞECEK?

Yerleştirmeye esas puan, öğrencinin bir sonraki eğitim kademesinde devam edeceği okulun belirlenmesinde kullanılacak

Öğrencilerin yaptıkları okul tercihleri puan esasına göre değerlendirilecek ve yerleştirmeler merkezi olarak elektronik ortamda gerçekleştirilecek

PUAN EŞİTLİĞİ HALİNDE ORTAÖĞRETİME YERLEŞTİRME NASIL GERÇEKLEŞECEK?

Yerleştirmeye esas puanların eşit olması durumunda aşağıdaki öncelik sıralamasına göre yerleştirme yapılacaktır:

1. Tercih önceliği,

2. Sırasıyla 8, 7 ve 6. sınıf lardaki yılsonu başarı puanı yüksekliği,

3. Okula özürsüz devamsızlık oranının azlığı.

Puan Hesaplaması Nasıl Olacak? Liselere Yerleştirmede Puan Hesaplaması Nasıl Yapılacak?

Öğrencilerin 6 – 7 ve 8. Sınıf başarı puanları ile merkezi sistem sınavlarından aldığı puanlar değerlendirilecek. 6-7 ve 8. Sınıf başarı puanlarının %30'u ile merkezi sistem sınavından alınan puanın %70'i kullanılacak.

6-7 ve 8. sınıfların yılsonu başarı puanları 300 üzerinden hesaplanacak.

8. Sınıfta yapılan merkezi sınavların değerlendirilmesi 700 üzerinden yapılacak.

Sınavla öğrenci alan liselere yapılacak yerleştirmelerde yukarıdaki iki puanın ortalaması alınacak ve 500 puan üzerinden değerlendirilecek. Çıkan puan ile öğrenciler liselere yerleştirilecek.

2014 SBS sistemi nasıl olacak konusunda bilgi verdik.

2014 SBS sınav sistemi ile ilgili daha detaylı açıklamalar geldikçe bu sayfamızdan sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.Görüş ve düşüncelerinizi sizlerde aşşağıda yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz..

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 762 YORUM
 1. dilara dedi ki:

  6.7. sınıf notları alınmasın ya ne şaçma o zaman daha önce söyleselerdide bilseydik bune yaaa şaçmalık ufff sbsden bi farkı yok gene heycanlancaz

 2. sedef dedi ki:

  ben sunu anlayamıyorum okullardaki eğitim kalitesi aynı değilken ,bütünöğrencilere aynı kalitede bir sınav yapiliyo ben bunu hala anlayamıyorum

 3. Alpay dedi ki:

  6 ve 7. sınıflardan da sorulcakmı acil cevap verin

 4. zeze dedi ki:

  ne yaptıkları belli değil.bu nedir ya.kendi kafalarına göre her yıl farklı bir sistem yapıyorlar.bir de dersanele kalkacak.

 5. Recep KARAKAYA dedi ki:

  Şu anda uygulanmakta olan SBS sınavına alternatif olarak yapılacak değişikliklerin zaman kaybedilmeden detaylarıyla kamuoyuna açıklanması beklenti içindeki veli ve öğrencilere duyurulması elzemdir. Yeni sistemde öğrencilerin başarı durumuna göre aynı zaman süreci içinde başka bir ildeki rağbet gören okulların sınavlarına girme imkanları ellerinden alınmış olmaktadır. Adalet ve hakkaniyet ilkelerine aykırı bir durum ortaya çıkacağından sistemin sonuçları mahkemelere taşınacağı bu durumun da toplumda hoşnutsuzluk güvensizlik ve yetişen nesil için bunalımlı bir dönemin içine girildiği kaygısı oluşacaktır.Sağlıklı gençliği yetiştirecek sağlıklı sorumlu yöneticilere ihtiyaç vardır. İnşallah Rabbim bize aklı salim sorumluluk bilinci olan yöneticiler nasip eder. Bu yönetimin bir an önce üç-beş yılda yap-boz gibi değişebilecek uygulamaları getirerek bizi ve yetişen yeni gençliğimizi gelecekten ümidini kaybetmiş hale getirmez temennisiyle… Allah yar ve yardımcınız olsun.

 6. EYYÜP ERDEM dedi ki:

  İL GENELİNDE SINAVLAR ORTAK YAPILMALI. ÖĞRETMENLER NOT VERMEMELİ SADECE EĞİTİCİ-ÖĞRETİCİ OLMALI.OKULLARDA ÖĞRETMENLERİN VERDİĞİ NOTLAR OKULDAN OKULA ÖĞRETMENDEN ÖĞRETMENE ÇOK FARK EDİYOR.ANTALYADA YAPILAN İLBAP SINAVI TÜM İLLERDE UYGULANMALIDIR.BÖYLECE LİSE YERLEŞTİRMELERDE OBJEKTİF BİR UYGULAMA OLUR.AYNI SİSTEM LİSELERDE DE UYGULANMALI.OKUL PULANLARI VE ORTA ÖĞRETİM PUANLARI OBJEKTİF OLUR.NOTLAR ÖĞRETMENLERE BIRAKILIRSA ÇOK BÜYÜK HAKSIZLIKLAR OLUR. BUNUN VEBALİNİN ALTINDAN KİMSE KALKAMAZ.
  EYYÜP ERDEM MATEMATİK ÖĞRETMENİ.

  1. elif dedi ki:

   çok doğru söyledin hocam seninle aynı fikirdeyim ama bu dediin debiraz zor yapabilecek olsalar mutlaka yaparlardı senede iki sınavı bile zor il genelinde yapılıyor

 7. Ezgi dedi ki:

  yha hepiniz çok haklısınız mesela bnm okuduğum okulda en ufak spor faliyeti yok neyapıcam bn nedir bu

 8. yağmur dedi ki:

  ‘bence hiç biri olmasın isteyen istediği liseye girsin arkadaş’ bu ne ya bu sölediyim biraz zor ama olsun 😀

  1. berna. dedi ki:

   haksızlık olsun diyosun yani . !.!.

 9. beni oku dedi ki:

  6 7 ve 8 sınıflardan sorulucakmı ?

  1. zyeyyy dedi ki:

   hayır

 10. aleyna dedi ki:

  En iyisi yil sonu notlariyla girmek sonra ne yapiolarsa yapsinlar 😀

 11. ogrenci dedi ki:

  Ya allah askina bilip bilmeden konusmayin bende ozel okuldayim oluyo sanki sadece velilerimiz daha iyi egitim almamiz icin yolluyor 1.siniftan bu yana kadar ( suan 8) hep ozel okuldaydim hic okul deistirmedim..hepsi yalan not sisirme felan yok !! Not sisirselerdi herkez takdir alirdi bnm ortalamam da hak ettigim gibi dusuyor.. Sacma sapan seylere inanip ozel okuldaki ogretmenleri suclamayin !

  1. first on kırşehir dedi ki:

   bence senin psikolojik koruma isteğin fazla gelişmiş sizin okulunuzdaki öğretmenler atanamamış öğretmenlerden oluşuyo zaten atansa daha fazla maaş almak için devlet okulunda işe başlar kendileri iyi olmadığı için yazılıları da kolay oluyor bu da sizin notunuzu yükseltiyo sen de o yazılılara rağmen düşük alıyosan bence bir kendine bak

   1. NH dedi ki:

    tabii o yüzden bütün illerdeki özel okulların sbs okul ortalama ve bireysel puanları devlet okullarını ikiye katlıyor…hangi antik çağda kaldın tosunum

    1. zeze dedi ki:

     neden yüksek alıyolar hemen yazıyım.
     çünkü özel okullarda öğrenciler sbs ye özel olarak çalıştırılıyo.özel okulda okuyanlara ek dersler veriliyo.biz devlette okuyanlar sınava 1 hafta kalmış olmasına rağmen okula gelmek zorundayız.cuma günü sbs varsa perşembe okula gelip matematik sınavna giiyoruz.çünkü bizim babamızın parası yok.çünkü bizim 20 gün gitmediğimizde kaldığımız bir okulumuz var.asıl sen ne kafasındasın bilip bilmeden konuşuyorsunuz.

   2. öğrencii dedi ki:

    ne kadar saçma düşünüyosunuz ben de özel okuldayım bizdede sbs kaygısı var ewet notumuz yüksek ama şişirme deil.. bizi ne kadar çalıştırıyolar siz bilio musunuz okulun son günlerinde bile test çözüoz ayrıca öğretmenler kendilerini tek alanla geliştirdikleri için atanamamışlar yani merak etme sen fencinin feni manyak ama sosyeli yok bizi ilgilendiren fen işte paralı olmasının nedeni de bu kadar çok çalıştırılmamız puanlar şişirme deillll

  2. millet dedi ki:

   kes sesini bence çünkü sistemi mahvettiler

 12. Bakır PAÇUR dedi ki:

  gerçekten yeni sınav sistemini mahfettiler.nabi avcının gelmeiyle bütün sınav sistemleri değeişti.bütün sınavlar zorlaştı.

 13. Talha dedi ki:

  bugün spor salonu bile olmayan bir okulda eğitim yapmaya çalışan veya fen öğretmeninin resim ve müzik eğitimi vermeye çalışılan bir okuldan mezun olan öğrinciden ne bekliyorlar acaba?kolejdeki öğrencilerle eşit kulvarda değiller emin olabilirsiniz. Türkiyede eğitimin neresinden tutarsanız elinizde kalıyor. Bunca çocuğun hakkını kim ödeyecek.

 14. MMB dedi ki:

  Bende öğretmenim evet o da var ama yinede bu durumda özel okula yada imam hatip’e gidenlerin şansı daha fazla olacak.Siz devlet okulundakiler okumaktan çok çalışmaktan başka şansınız yok elbette bir sınav olacak SBS gibi ama sadece adı değişir.Sadece okul puanlarının etkisi fazla olacak yönde bir değişiklik var siz yine sınavınıza hazırlanın sizler şişirme notlarla değil bileğinizin hakkıyla Doktor avukat mühendis olun öğrencileri özel okula yöneldiriyolar özel okul hep şişme notlar bu böyle böylede olur böylede olacak.Sistemi yaparken her türlü düşünüyorlar siz okumaktan vazgeçmeyin söyleşileri takmayın bu sene sınav olacak sız sınva hazırlanın başka şansınız yok maalesef .

  1. damla dedi ki:

   ya biri bana seneye liseye girerken nasıl gireceğimi sölesinnn

 15. zeka küpü dedi ki:

  kafam çok karışık hiç birşey belli değil bu nasıl iş ya off off 🙁

 16. senanur dedi ki:

  ya zaten şimdiden sbs stresine girdik sürekli değiştiriyorlar 6 sınavın farklı aralarla yapılıcak olmasının öğrencileri rahatlatılacağı düşünülüyor ama tam tersi bi seferde bitip kurtulucakken 6 defa sınava giricez 1 i bitip rahatladık derken diğeri başlıycak eskiden babalarımızın annelerimizin döneminde ne güzelmiş sadece girmek istediğin lise nin sınavına giriyorlarmış öğrencilere eziyet ediliyor farkında değiller strestden ölücez kabus görüyorum yaa
  kendilerini bizim yerimize koyup bi sistem oluştursunlar!

 17. rümeysa dedi ki:

  yeni eğitim sistemleriyle ya öğrencileri çok akıllı yapmaya yada işsizlik oranını arttırmaya çalışıyorlar:):):)

 18. rümeysa dedi ki:

  ya eski sınav sisteminde kalsınlar yada bizi sıkıntıya sokmayacak rahat sınav sistemi yapsınlar öğrenciler deneme tahtası olmasın

 19. Kaya dedi ki:

  yeni eğitim sisteminden hiçbir şey anlamadım her siyede farklı bir açıklama yapılıyor kafam karıştı düzgün bir açıklama yapılması gerekiyor.

  1. gamze dedi ki:

   aynen ya benim de kafam karıştı şimdi hem sbs sınavı olacak hem de yıl sonu notları mı etki edecek yoksa sadece yıl sonu notları mı etki edecek inşallah yıl sonu notları etki eder

 20. ramazan dedi ki:

  8 sınıf 1 seferde yapılsın yeter karıştıkca bozuluyor bir kararda durun ben 10 tane il tercihş yapacam nasıl olacak

BİR YORUM YAZIN