Tıp fakültelerine kontenjan sınırlaması getirildi

Tıp fakültelerine kontenjan sınırlaması getirildi

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) yaptığı açıklamaya göre tıp fakültelerinin kontenjanı 12 bin 500'ü geçmeyecek şekilde planlanacak.

YÖK yetkililerinden alınan bilgiye göre, kurul, tıp fakültelerinin kontenjanıyla ilgili Sağlık Bakanlığı'nın taleplerini ve Türkiye'nin istihdam imkanlarını da dikkate alarak yeni bir planlamaya gitti.Buna göre, Sağlık Bakanlığı'nın gelecek yıllarla ilgili planlamalarını göz önünde bulunduran YÖK, tıp fakültelerinin kontenjanlarını bu yıldan itibaren artırmama kararı aldı.


YÖK yetkilileri kontenjanların sınırlı tutulması ve yeni tıp fakültelerinin açılması ile ilgili şöyle konuştu: "Tıp kontenjanlarını Sağlık Bakanlığı'nın talebi ve görüşlerini de dikkate alarak yeniden belirledik. Devlet ve vakıf üniversitelerinin tıp fakültelerinin toplam kontenjanı 12 bin 500'ü geçmeyecek şekilde planlanacak. Bu kontenjanın, Sağlık Bakanlığının planlamaları da dikkate alınarak 1-2 yıl içinde 12 bin 500'ü geçmeyecek şekilde düzenlenmesi planlanıyor. Devlet üniversitelerinin tıp fakültelerinin sayısında artış olsa bile bu kontenjan korunacak. Yeni tıp fakültesi açılsa bile bu kontenjan yeni fakültelere bölünerek dağıtılacak. Vakıf üniversitelerinde de kontenjan aynı şekilde belirlenecek."

Kaynak:haber7


logo

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Brky dedi ki:

    Niye mühendislikte böyle bişey yok

BİR YORUM YAZ

BASARİSİRALAMALARİ HAKKINDA

Basarisiralamalari.com internette insanlar için gerekli olan bilgileri toparlayarak ziyaretçilerine sunmayı amaçlayan; internet üzerinde Güvenli İnternet kampanyasını destekleyen bir eğitim sitedir.