logo
logo
logo
logo

‘Paris’te açık öğretim sınavları yapılacak’

11.11.2013
A+
A-
‘Paris’te açık öğretim sınavları yapılacak’

Nabi Avcı yaptığı basın toplantısında 'Bütün seçmeli derslerimizde, nerede kaç öğrenci seçiyor, bunları bilmek durumundayız' dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Biz sadece din dersi veya seçmeli Kur'an dersi veya peygamber efendimizin hayatı ile ilgili değil, bütün seçmeli derslerimizde, nerede kaç öğrenci seçiyor bunları bilmek durumundayız" dedi.
UNESCO'nun 37. Genel Kurul toplantısı için Paris'te bulunan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, temaslarına ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.Türkiye'den dört anma programının bu yıl UNESCO'nun anma programlarına dahil edildiğini belirten Avcı, bunlar arasında, Halide Edip Adıvar'ın vefatının 50.yılı, İslam Eserleri Müzesi'nin kuruluşunun 100.yılı, İsmail Gaspıralı'nın ölümünün 100.yılı ve Matrakçı Nasuh'un ölümünün 450.yılı anma programlarının olduğunu ifade etti.Bu yılki UNESCO konferansının önemiyle ilgili konuşan Avcı, şunları ifade etti: "UNESCO, ABD ve İsrail'in aidatlarını ödememesi nedeniyle iki yıldan beri ciddi bir finansal kriz içine girmişti. Türkiye, UNESCO'nun finansman krizini aşması için katkıda bulunan ülkelerin başında geliyor. En çok katkı yapan 25 ülkeden biriyiz. Bu yıl UNESCO'ya yaptığımız katkıyı iki misline çıkardık."Türkiye'nin Dünya Kültürel Miras Komitesi üyeliğine adaylığı ile ilgili de konuşan Avcı, 19 Kasım'daki seçimle ilgili değişik ülkelerin eğitim bakanlarından üyelik için destek talep ettiklerini açıkladı.Paris'teki diğer temasları ile ilgili konuşan Avcı, Paris'teki Türk derneklerinin temsilcileriyle biraraya geldiklerini ve dernek temsilcilerinin Anadolu Üniversite Açıköğretim Fakültesi sınavlarının Paris'te de yapılabilmesi yönündeki talebinin olumlu karşılandığını belirtti.


Avcı, Mart ayından itibaren Paris'te de açık öğretim sınavları düzenleneceğini ifade etti.Bakan Avcı, basın toplantısının sonunda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Ermeni Soykırımı iddialarının Fransa'daki okul kitaplarında yer almasıyla ilgili konuşan Avcı, kitaplardaki ifadelerin "kabul edilemez" olduğunu söyleyerek, "Sadece bizim tezlerimiz açısından değil, pedagojik açıdan da kabul edilemez. Çok tehlikeli, yabancı düşmanlığını körükleyecek ibareler olarak da okunabilir. Türk çocuklarını da, Fransız çocuklarını da yabancı düşmanlığına yöneltecek tehlikeli söylemlerden kaçınmak gerekir" dedi.Avcı, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ilçe müdürlüklerine yazı göndererek, ortaöğretim ve liselerde Kur'an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerini seçen öğrencilerin sayısını istemesi ile medyada çıkan haberler hakkında da konuştu.Avcı, şunları söyledi: "Biz sadece din dersi veya seçmeli Kur'an dersi veya peygamber efendimizin hayatı ile ilgili değil bütün seçmeli derslerimizde, nerede kaç öğrenci seçiyor bunları bilmek durumundayız. Çünkü Meclis'te özellikle seçmeli Kürtçe derslerine verdiğim cevapla söylediğim üzere biz şu anda hiçbir seçmeli ders için ayrıca kadro tahsis edemiyoruz. Çünkü hangi dersin kaç kişi tarafından ve hangi okullarda seçileceğini bilmiyoruz. Ancak öğrenciler seçimlerini yaptıktan ve en az 12 öğrenciyle sınıflar oluştuktan sonra o derslere ilişkin öğretmen tahsislerimizi eğer bu dersi okutacak kadrolu öğretmenimiz varsa onlara yoksa ücretli öğretmenlerle yapmaya çalışıyoruz. Şimdi burada 2 tip öğretmen uygulaması var; birincisi mesela Kuran-ı Kerim veya Peygamber

Efendimizin Hayatı dersinde ücretli öğretmenlerden çok kadrolu din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretmenleri istihdam edebiliyoruz.

Çünkü zaten o okulda din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni var ve onlar o okulda yeterli sayıda Kuran-ı Kerim veya Hz. Peygamber hayatı dersini seçen öğrenci varsa, o din kültürü öğretmenlerimizi bu seçmeli derslerde de görevlendirebiliyoruz. Fakat mesela Kürtçe seçen öğrenciler için böyle bir şansımız yok. Kürtçe dersini okutan, şu an okutabilecek nitelik kadrolu öğretmenimiz çok az. Yani 'Hiç yok' diyemiyorum. Türkçe, İngilizce ve aynı zamanda Kürtçe seçmeli dersi de okutabilecek bir donanıma zaten sahipse bu öğretmenlerimizi bu seçmeli derslerde görevlendirebiliyoruz. Ama büyük çoğunluğu itibariyle seçmeli Kürtçe derslerinde ücretli öğretmenleri görevlendiriyoruz. Çünkü dediğim gibi hangi öğrenci hangi okullarda hangi seçmeli dersleri tercih edeceklerini baştan bilmiyoruz."UNESCO toplantısındaki konuşmasına İngilizce başlayıp Türkçe devam etmesiyle ilgili bir soruyu da cevaplayan Bakan Avcı, UNESCO'nun kültürel çeşitliğe ve "çeşitlilik içinde birlik" ilkesine gönderme yapmak üzere İngilizceden Türkçeye geçtiğini belirtti.

Kaynak: İHA

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

error: Content is protected !!