Meslek Liseleri Mezunları İçin Sınavsız Geçiş Tercihleri Nasıl Yapılır ?

Meslek Liseleri Mezunları İçin Sınavsız Geçiş Tercihleri Nasıl Yapılır ?

Sınavsız geçiş tercihleri, sınavsız geçiş ösym, sınavsız geçiş tercihleri nasıl yapılır,Meslek Liseleri Mezunları İçin Sınavsız Geçiş Tercihleri Nasıl Yapılacak

Meslek lisesi mezunları için tercihlerin nasıl yapılacağına dair internette pek kaynak yok, o nedenle bu kısa yönlendirme yazısını yazmak istedik.

Sınavsız geçiş yapacaklar,tercih kılavuzundaki tablo 3′e bakmalılar ve bölümlerini oradan seçmeliler. Tercih yapmadan önce tercih kılavuzunu okuyun! Tablolarda bölümlerin karşısında açıklamalar yer almaktadır. Bunları okumadan tercih yapmayınız !!!

Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekir.

2015-YGS/LYS'ye girmeyerek sadece sınavsız geçiş  için başvuran, 2015-ÖSYS'de sınava girmek için başvurduğu hâlde sınava girmeyen veya sınava girerek 140,00000'ın altında YGS puanı alan meslek lisesi mezunları sadece Tablo-3A'dan kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir.

2015-ÖSYS'de sınava girerek ilgili puan türünde 140,00000 ile 179,99999 arasında YGS puanı alan meslek lisesi mezunları gerek kendi alanlarında gerek alanları dışında Tablo-3A ve Tablo-3B'deki   tüm programlar ile Tablo-4'teki açık öğretim programlarını tercih edebilirler.

Aşağıda detaylı bir şekilde geçişlerde nelerin dikkate alınacağı belirtilmiştir.

MESLEKİ VE TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDAN MESLEK YÜKSEKOKULLARI İLE AÇIK ÖĞRETİM ÖN LİSANS PROGRAMLARINA SINAVSIZ GEÇİŞ

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler, istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna yakın programların uygulandığı, öncelikle kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) içindeki, daha sonra da bölgesi dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim
ön lisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilmektedir.


Türkiye ve KKTC dışındaki bir ülkedeki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumunu bitiren T.C. uyruklu adayların sınavsız yerleştirilmelerinde Millî Eğitim Bakanlığınca verilecek denklik belgesinde gösterilen alan esas alınacaktır.

METEB, bir veya daha fazla meslek yüksekokulu ile öğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından oluşan eğitim bölgesidir. Her ilde bir mesleki
ve teknik eğitim bölgesi bulunmaktadır. Mesleki açık lise mezunu adayların METEB ili, MEB e-okuldan alınan bilgiler doğrultusunda adayın yüzyüze eğitim aldığı son il olacaktır.

Sınavsız geçiş yerleştirme işlemleri aşağıdaki önceliklere göre merkezî sistemle yapılır:

1. Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.
2. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise veya
Anadolu Meslek Lisesi, Meslek Lisesi, çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında
verilir.
3. Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.
4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi, METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan
adaylara öncelik verilir.
5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.

Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) ortaöğretim mezunları da sınavsız geçiş için tercih yapabilirler.
Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya mezun olabilecek durumda olan adayların kendi alanları dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim programları ile tüm lisans programlarına
yerleştirilmelerinde, bu adayların 2015-ÖSYS puanları kullanılacaktır.

Sınavsız geçiş hakkı olan adaylardan sınavsız geçiş ücretini yatırmayanlar, sınavsız geçiş hakkından yararlanarak tercih işlemi yapamazlar.


logo

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 77 YORUM
 1. ezgi dedi ki:

  iyi günler sağlık meslek lisesi mezunuyum fakat kendi bulunduğum ildeki üniversitenin puanı puanıma göre yüksek diğer illerden tercih yapmak istiyorum ama meteb dışı diye gelmeme ihtimali var mı?

 2. Vedat Sadioğlu dedi ki:

  Oğlum 12 Haziran 2016’da mezun oldu.Daha önce okulda sınavsız geçiş hakkını kullandık.55 TL ücreti varmış. Bu para ne zaman ve nereye yatırılacak?teşekkürler…
  Ayrıca, şimdi ne yapmamız gerekiyor?Çocuğum bilişim teknolojilerinden mezun oldu, ancak otomobil bölümünü seviyor. Ne yapmamız gerek?

 3. Ayşe dedi ki:

  Meslek Lisesi mezunuyum iki sene önce sınavsız geçişle bir yere yerleştim fakat kayıt yaptırmadım. O hakkımı şu an nasıl kullanabilirim?

 4. Dilan dedi ki:

  ben Ticaret meslek lisesinde Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümü okuyorum ve sınavsız geçişle hukuk okumak istiyorum ama nasıl geçiş yapacağım konusunda birçok araştırma yaptım fakat istediğim cevabı bulamadım hukuk okumam için nasıl sınavsız geçiş yapabilirim cevaplarsanız çok sevinirim

 5. Hilal dedi ki:

  Merhaba ben 2015 meslek lisesi mezunuyum bu yıl sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım ygs den de tercih yapmadım bir sonraki tercih zamanında sınavsız geçiş hakkımı kullana biliyormuyum. Yardımcı olursanız sevinirim.

 6. Asiye YETİM dedi ki:

  Ben 1980 Kız Meslek Lisesi Çocuk gelişimi mezunuyum.

  Ben sınavsız geçiş yapabilirmiyim.Nereye hangi bölüme ve nezaman yapabilirim.Gerçekten cevaplarsanız çok sevinirim.

  Saygılarımla.

 7. MUSTAFA ŞEN dedi ki:

  2015 DİKEY GEÇİŞ TARİHLERİ NE ZMAN BANA ACİL CVP VEREBİLİRMİSİNİZ AÇIK VEY ÖRGÜN FARKETMEZ

  1. ece dedi ki:

   2016 dikey geçiş tarihi ne zaman acaba biliyor musunuz?

 8. Yaşar Er dedi ki:

  2014 meslek lisesi makine bolumi mezunuyum. Ygs girdm en yuksek puam 165 tercih yapmak istyorm nereleri yazblrm makine bolumunu istemiyorm iki yllk adalet veya sosyal hizmet yazablrmym admin bilgilerni bekliyorm

 9. mine dedi ki:

  meslek lisesi mezunuyum hasta yaşlı bakımı bölümü sınavsız geçişte hangi bölüm gelir saglık meslek önümüze geçiyor

BİR YORUM YAZ

BASARİSİRALAMALARİ HAKKINDA

Basarisiralamalari.com internette insanlar için gerekli olan bilgileri toparlayarak ziyaretçilerine sunmayı amaçlayan; internet üzerinde Güvenli İnternet kampanyasını destekleyen bir eğitim sitedir.