logo
logo

Ek Puanlı Başarı Sırası Nedir?

Ek Puanlı Başarı Sırası Nedir?

LYS sonuçları açıklandı. Kiminde sevinç kiminde hüzün, kiminde kafa karışıklığı var. Kafa karışıklığına neden olan en büyük sorunlardan biri de ek puanlı başarı sıralamasının ne anlama geldiği.

LYS sonuç tablosunda ilk sırada LYS’deki testlerin sonuçları var. Altta diploma notunuz ve Ortaöğretim Başarı Puanınız (kısaca OBP) var.

OBP nedir? ÖSYM’nin yeni sisteminde artık okuldan gelecek olan puan farklı şekilde tespit ediliyor. Diploma puanınızı 5 ile çarpıp çıkan sonucu 0,12 ile çarpıyorsunuz. Çıkan sonuç ise size okuldan gelecek olan puan. Bir not: Eğer meslek lisesi çıkışlıysanız ve alanınızla alakalı bir bölüme gidecekseniz, Bu puanın üzerine 0,06′lık bir ekleme daha yapılıyor. Yani eğer meslek lisesinde okuduğunuz bölümle alakalı bir üniversite bölümüne gidecekseniz, okuldan gelecek olan puan şu şekilde hesaplanıyor: Diploma notunuz X 5 X 0,18.
Tabloya dönecek olursak altta solda YGS sonuçlarınız, yanda YGS ve LYS puanlarınıza eklenmiş olan okul puanınız ve başarı sıralamanız ve Ek puanlı başarı sıralamanız bulunuyor.

Aslında olay çok basit. Eğer meslek lisesi mezunu değilseniz ek puanlı başarı sıralaması sizin için hiçbir şey ifade etmiyor. Oraya bakmayın bile. Çünkü size okuldan ek puan gelmeyecek. Eğer meslek lisesi mezunu iseniz ve alanınız dışında bir bölüm tercih edecekseniz, yine bakmayın. Çünkü size de ek puan gelmeyecek. (Yani mesela elektrik bölümü mezunu olup muhasebe tercih edecekseniz size ek puan gelmeyecek, oraya bakmanıza da gerek yok.) Oraya sadece meslek lisesi mezunu olup yine bölümünüzle bağlantılı bir üniversite bölümüne gidecekseniz bakın.

Ne anlama geliyor? Başında Y- olan puanlarınız sizin sınavlardan aldığınız puana okul puanının eklenmiş hali. Başarı sırası yazan kısım da sizin tercihlerde kullanacağınız en büyük referansınız.

Ek puanlı başarı sıranız da meslek lisenizdeki bölümünüzde hangi alandaysanız ona geliyor. Yani Matematik, Türkçe ya da eşit ağırlık bölümlerinden  bahsediyoruz.

Mesela meslek lisesi muhasebe bölümü mezunusunuz ve yine üniversitede muhasebeyi seçeceksiniz. O halde size YGS-6′dan ek puan gelecektir bölümünüz eşit ağırlık olduğu için. Ek puanlı yerleştirme puanınız, normal YGS puanınızın üzerine okuldan gelen puanın üzerine yine muhasebe seçecek olursanız gelecek olan puandır.

Başarı sıralamanız da normal YGS puanınızdan ayrıdır. Yani ben normalde 200.000′inciydim ama ek puanlarla birlikte 30.000′inci olmuşum diye bir şey yok. O sıralama ek puan alan kişiler arasındaki ayrı bir sıralama.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 136 YORUM
 1. canan diyor ki:

  ek puanim var ama ek sralama yazmiyor olmasi gereken bumu

 2. Cemile diyor ki:

  Mrb ben ticaret meslek lisesi bilgisayar bolümu mezunuyum ygs1 ve ygs6 dan ek puan geldi ygs6 da ek puanli siralamam 21 binlerde gazi üniv bankacilik da ek puanlı siralama 58700 den almis .
  Sizce gidebilirmiuim yoksa burda bi yanlıslık varmi normal siralamam tutmuyo cok fark oluyo ama ek puanlı siralamam tutuyo ek puanli siralamam la buraya yerleşebilirmiyim

  1. Merve diyor ki:

   Merhaba cemile bende seninle aynı durumdayım fakat ben anadolu öğretmen mezunuyum sakın tutuyor diye düşünme geçen yıl 100 bin kişi vardı belkide ek puan alan ,bu yıl çok az kişi var çünkü ek puan kalktı bu seneki mezunlar almıyo bu yüzden sen kendini 21 olarak görüyosundur belki ama o gerçekte 100 binlere belkide daha fazlasına tekabül eder tercih yaparken bunuda göz alıp düşük yerleride yazmanı öneririm

 3. Cemile diyor ki:

  Mrb ticaret meslek lisesi mezunuyum

BİR YORUM YAZ