Ek Puanlı Başarı Sırası Nedir?

Ek Puanlı Başarı Sırası Nedir?

LYS sonuçları açıklandı. Kiminde sevinç kiminde hüzün, kiminde kafa karışıklığı var. Kafa karışıklığına neden olan en büyük sorunlardan biri de ek puanlı başarı sıralamasının ne anlama geldiği.

LYS sonuç tablosunda ilk sırada LYS’deki testlerin sonuçları var. Altta diploma notunuz ve Ortaöğretim Başarı Puanınız (kısaca OBP) var.

OBP nedir? ÖSYM’nin yeni sisteminde artık okuldan gelecek olan puan farklı şekilde tespit ediliyor. Diploma puanınızı 5 ile çarpıp çıkan sonucu 0,12 ile çarpıyorsunuz. Çıkan sonuç ise size okuldan gelecek olan puan. Bir not: Eğer meslek lisesi çıkışlıysanız ve alanınızla alakalı bir bölüme gidecekseniz, Bu puanın üzerine 0,06′lık bir ekleme daha yapılıyor. Yani eğer meslek lisesinde okuduğunuz bölümle alakalı bir üniversite bölümüne gidecekseniz, okuldan gelecek olan puan şu şekilde hesaplanıyor: Diploma notunuz X 5 X 0,18.
Tabloya dönecek olursak altta solda YGS sonuçlarınız, yanda YGS ve LYS puanlarınıza eklenmiş olan okul puanınız ve başarı sıralamanız ve Ek puanlı başarı sıralamanız bulunuyor.

Aslında olay çok basit. Eğer meslek lisesi mezunu değilseniz ek puanlı başarı sıralaması sizin için hiçbir şey ifade etmiyor. Oraya bakmayın bile. Çünkü size okuldan ek puan gelmeyecek. Eğer meslek lisesi mezunu iseniz ve alanınız dışında bir bölüm tercih edecekseniz, yine bakmayın. Çünkü size de ek puan gelmeyecek. (Yani mesela elektrik bölümü mezunu olup muhasebe tercih edecekseniz size ek puan gelmeyecek, oraya bakmanıza da gerek yok.) Oraya sadece meslek lisesi mezunu olup yine bölümünüzle bağlantılı bir üniversite bölümüne gidecekseniz bakın.

Ne anlama geliyor? Başında Y- olan puanlarınız sizin sınavlardan aldığınız puana okul puanının eklenmiş hali. Başarı sırası yazan kısım da sizin tercihlerde kullanacağınız en büyük referansınız.

Ek puanlı başarı sıranız da meslek lisenizdeki bölümünüzde hangi alandaysanız ona geliyor. Yani Matematik, Türkçe ya da eşit ağırlık bölümlerinden  bahsediyoruz.

Mesela meslek lisesi muhasebe bölümü mezunusunuz ve yine üniversitede muhasebeyi seçeceksiniz. O halde size YGS-6′dan ek puan gelecektir bölümünüz eşit ağırlık olduğu için. Ek puanlı yerleştirme puanınız, normal YGS puanınızın üzerine okuldan gelen puanın üzerine yine muhasebe seçecek olursanız gelecek olan puandır.

Başarı sıralamanız da normal YGS puanınızdan ayrıdır. Yani ben normalde 200.000′inciydim ama ek puanlarla birlikte 30.000′inci olmuşum diye bir şey yok. O sıralama ek puan alan kişiler arasındaki ayrı bir sıralama.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 64 YORUM
 1. merve diyor ki:

  gencler bisey sorucam yardımcı olun.. ben 70.000 deyim okuloncesı ogrt ıstıyorum ıstedgım okul 144.000 sizce gelır mı ?? puanım tutmuyor aaama sıralama haylı haylı neredeyse yarısı.. ?

 2. melike gülşah diyor ki:

  ygs 4 te 260.000 deyim 79 ek puanla kaç bine çeker acaba

  1. Ömer faruk kaban diyor ki:

   Merhaba ben örnek vereyim size benim arkadaşım 2014 te girdi sıralaması 140 bindeydi ek puanla 24 bine çıktı fotoğraf atılabilse atardım burdan

 3. yunus diyor ki:

  sıralamar gecen senekiyle cok farklı puan yukselmesine sebep olurmu olursa puanlar cok artar galiba nasıl olacak

 4. Elif diyor ki:

  Ek puandan yararlanabilmem için LYS’ye girmem mi gerek? Yoksa YGS’den aldığım puanın üzerine eklenir mi?

  1. Zeynep diyor ki:

   hayır canım okuduğun bölümle de alakalı ben çocuk gelişimi okudum ve beni geçen sene ek puanım sadece ygs ye girerek lysye girmeden ygs4 ümü 1 milyon sıralamadan 72 bine indirdi bu sene de yaklaşık 250 bindeyim ve ek puanla bakalım kaça indirecek 🙂 ama eğer meslek lisesi değilsen bile diploma puanın eklenecek

   1. ezgii diyor ki:

    pardon kaç puan aldnz ?

   2. sena diyor ki:

    zeynep bende çocuk gelişimi mezunuyum .. ya eger anlarsan gecen seneki lys tablomla ilgili bsy soracaktım ?

 5. Elif diyor ki:

  2016 Anadolu Sağlık Meslek çıkışlı olucam ek puandan yararlanabiliyor muyum acaba? Yoksa kaldırıldı mı?

BİR YORUM YAZ