Ek Puanlı Başarı Sırası Nedir?

Ek Puanlı Başarı Sırası Nedir?

LYS sonuçları açıklandı. Kiminde sevinç kiminde hüzün, kiminde kafa karışıklığı var. Kafa karışıklığına neden olan en büyük sorunlardan biri de ek puanlı başarı sıralamasının ne anlama geldiği.

LYS sonuç tablosunda ilk sırada LYS’deki testlerin sonuçları var. Altta diploma notunuz ve Ortaöğretim Başarı Puanınız (kısaca OBP) var.

OBP nedir? ÖSYM’nin yeni sisteminde artık okuldan gelecek olan puan farklı şekilde tespit ediliyor. Diploma puanınızı 5 ile çarpıp çıkan sonucu 0,12 ile çarpıyorsunuz. Çıkan sonuç ise size okuldan gelecek olan puan. Bir not: Eğer meslek lisesi çıkışlıysanız ve alanınızla alakalı bir bölüme gidecekseniz, Bu puanın üzerine 0,06′lık bir ekleme daha yapılıyor. Yani eğer meslek lisesinde okuduğunuz bölümle alakalı bir üniversite bölümüne gidecekseniz, okuldan gelecek olan puan şu şekilde hesaplanıyor: Diploma notunuz X 5 X 0,18.
Tabloya dönecek olursak altta solda YGS sonuçlarınız, yanda YGS ve LYS puanlarınıza eklenmiş olan okul puanınız ve başarı sıralamanız ve Ek puanlı başarı sıralamanız bulunuyor.

Aslında olay çok basit. Eğer meslek lisesi mezunu değilseniz ek puanlı başarı sıralaması sizin için hiçbir şey ifade etmiyor. Oraya bakmayın bile. Çünkü size okuldan ek puan gelmeyecek. Eğer meslek lisesi mezunu iseniz ve alanınız dışında bir bölüm tercih edecekseniz, yine bakmayın. Çünkü size de ek puan gelmeyecek. (Yani mesela elektrik bölümü mezunu olup muhasebe tercih edecekseniz size ek puan gelmeyecek, oraya bakmanıza da gerek yok.) Oraya sadece meslek lisesi mezunu olup yine bölümünüzle bağlantılı bir üniversite bölümüne gidecekseniz bakın.

Ne anlama geliyor? Başında Y- olan puanlarınız sizin sınavlardan aldığınız puana okul puanının eklenmiş hali. Başarı sırası yazan kısım da sizin tercihlerde kullanacağınız en büyük referansınız.

Ek puanlı başarı sıranız da meslek lisenizdeki bölümünüzde hangi alandaysanız ona geliyor. Yani Matematik, Türkçe ya da eşit ağırlık bölümlerinden  bahsediyoruz.

Mesela meslek lisesi muhasebe bölümü mezunusunuz ve yine üniversitede muhasebeyi seçeceksiniz. O halde size YGS-6′dan ek puan gelecektir bölümünüz eşit ağırlık olduğu için. Ek puanlı yerleştirme puanınız, normal YGS puanınızın üzerine okuldan gelen puanın üzerine yine muhasebe seçecek olursanız gelecek olan puandır.

Başarı sıralamanız da normal YGS puanınızdan ayrıdır. Yani ben normalde 200.000′inciydim ama ek puanlarla birlikte 30.000′inci olmuşum diye bir şey yok. O sıralama ek puan alan kişiler arasındaki ayrı bir sıralama.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 55 YORUM
 1. ismail diyor ki:

  Ögretmenlik için ek puanlar da mı kalktı ? ögretmen lisesi ek puan içinde bilgi verir misiniz ? bide ek puanlı üniversite başarı sıralamalarını nasıl bulabilirim LÜTFEN YARDIM EDER MİSİN

  1. Musa diyor ki:

   Evet zaten ogretmen lisesi kapatildi bu seneden itibaren .. Ve onlarda ek puan alamayacak 2016 mezunlari .. Ek puanli basari siralamalari 2015 verilerine gore yayinlanmadi ama 2014 var ama oda ne kadar dogru bilgi verir bilinmez cunku hersene siralamalar cok degisiyor

 2. Musa diyor ki:

  ARKADASLAR BİLGİ YANLİSİ OLMASİN BU MADDENİN ACİKLAMASİ SUDUR !!

  İMAM HATİP VE MESLEK LİSESİ OGRENCİSİ 2015 VEYA BU YİLDAN ONCE MEZUN OLMUSSA EK PUANİNİ ALACAK AMA BU SENEDEN İTİBAREN YANİ 2016 İHL VE MESLEK LİSESİ MEZUNU OLACAK OLANYANİ SUAN SON SİNİF OGRENCİSİ OLAN EK PUAN ALAMAYACAK CUNKU BUB SENE MEZUNLARİ 2012 LİSE GİRİSLİ OLDUGU İCİN MADDEDE BUNU ANLATMAYA CALİSİYOR YANİ 2015 İHL VE MESLEK MEZUNU EK PUAN ALACAK 2016 MEZUNU ALAMAYACAK !!!

 3. beyza diyor ki:

  arkadaşlar ygs 2016 da meslek liselerine ek puan verilecekmi acil yardım edin lütfen!!

  1. Musa diyor ki:

   Suan mezunmusun son sinifmi

 4. Ebru diyor ki:

  Ben öğretmen lisesi mezunuyum ingilizce öğretmenliği yazdım ek puanlı sıralamayı göz önünde bulundurarak. İstanbul Üniversitesi ek puanlı sıralama 457 benimki 43okulun normal sıralaması 2040 benim 5000lerde. Ben ek puanlı sıralamaya mı bakmalıyım. Bilgisi olan varsa sevinirim

 5. emıne diyor ki:

  ben ogrtmen lısesı mezunuyum sınıf ogretmenlıgı yazcam ek puanlı sıralamam 12 bın ankara gazı ek puanlı sıralaması 14 bın acaba gırme ıhtımalı yuksek mı

 6. haydar diyor ki:

  ben meslek lisesi mezunuyum ilk beş tercihimden sosyal hizmet açıköğretim gelirse burs alabiliyormuyum birde sosyal hizmet açıköğretim okumamı önerirmisiniz

 7. SEMA diyor ki:

  ygs2 sıralamam 298bin ek puanlı sıralamam ise 33bin hangiyle tercih yapmam gerek

 8. Jisiis diyor ki:

  Ben elektirik elektronik mezunuyum ek puanli yerlestrmede muhendislige gidebilirmiyim ?

BİR YORUM YAZ