logologo
logologo

Ek Puanlı Başarı Sırası Nedir?

Ek Puanlı Başarı Sırası Nedir?
| 26 Haziran 2014 23 Yorum
Ek Puanlı Başarı Sırası Nedir?

2014 lys ek puanlı başarı sırası, 2014 lys sonuçları analiz inceleme, ek puanlı başarı sırası, ek puanlı başarı sırası lys, ek puanlı başarı sırası nedir, lys ek puanlı başarı sırası, lys ek puanlı başarı sırası nedir, lys sonuçları meslek liseliler 

LYS sonuçları açıklandı. Kiminde sevinç kiminde hüzün, kiminde kafa karışıklığı var. Kafa karışıklığına neden olan en büyük sorunlardan biri de ek puanlı başarı sıralamasının ne anlama geldiği.

LYS sonuç tablosunda ilk sırada LYS’deki testlerin sonuçları var. Altta diploma notunuz ve Ortaöğretim Başarı Puanınız (kısaca OBP) var.

OBP nedir? ÖSYM’nin yeni sisteminde artık okuldan gelecek olan puan farklı şekilde tespit ediliyor. Diploma puanınızı 5 ile çarpıp çıkan sonucu 0,12 ile çarpıyorsunuz. Çıkan sonuç ise size okuldan gelecek olan puan. Bir not: Eğer meslek lisesi çıkışlıysanız ve alanınızla alakalı bir bölüme gidecekseniz, Bu puanın üzerine 0,06′lık bir ekleme daha yapılıyor. Yani eğer meslek lisesinde okuduğunuz bölümle alakalı bir üniversite bölümüne gidecekseniz, okuldan gelecek olan puan şu şekilde hesaplanıyor: Diploma notunuz X 5 X 0,18.
Tabloya dönecek olursak altta solda YGS sonuçlarınız, yanda YGS ve LYS puanlarınıza eklenmiş olan okul puanınız ve başarı sıralamanız ve Ek puanlı başarı sıralamanız bulunuyor.

Aslında olay çok basit. Eğer meslek lisesi mezunu değilseniz ek puanlı başarı sıralaması sizin için hiçbir şey ifade etmiyor. Oraya bakmayın bile. Çünkü size okuldan ek puan gelmeyecek. Eğer meslek lisesi mezunu iseniz ve alanınız dışında bir bölüm tercih edecekseniz, yine bakmayın. Çünkü size de ek puan gelmeyecek. (Yani mesela elektrik bölümü mezunu olup muhasebe tercih edecekseniz size ek puan gelmeyecek, oraya bakmanıza da gerek yok.) Oraya sadece meslek lisesi mezunu olup yine bölümünüzle bağlantılı bir üniversite bölümüne gidecekseniz bakın.

Ne anlama geliyor? Başında Y- olan puanlarınız sizin sınavlardan aldığınız puana okul puanının eklenmiş hali. Başarı sırası yazan kısım da sizin tercihlerde kullanacağınız en büyük referansınız.

Ek puanlı başarı sıranız da meslek lisenizdeki bölümünüzde hangi alandaysanız ona geliyor. Yani Matematik, Türkçe ya da eşit ağırlık bölümlerinden  bahsediyoruz.

Mesela meslek lisesi muhasebe bölümü mezunusunuz ve yine üniversitede muhasebeyi seçeceksiniz. O halde size YGS-6′dan ek puan gelecektir bölümünüz eşit ağırlık olduğu için. Ek puanlı yerleştirme puanınız, normal YGS puanınızın üzerine okuldan gelen puanın üzerine yine muhasebe seçecek olursanız gelecek olan puandır.

Başarı sıralamanız da normal YGS puanınızdan ayrıdır. Yani ben normalde 200.000′inciydim ama ek puanlarla birlikte 30.000′inci olmuşum diye bir şey yok. O sıralama ek puan alan kişiler arasındaki ayrı bir sıralama.

-


Bilgiler
Bu yazı 26 Haziran 2014 tarihinde Bilgi kategorisinde yayınlandı.
Yorum
Bu Yazı Şuana Kadar 23 Yorum Yapılmış.
Paylaş
Etiketler:, , , , , , ,
Yorum Yapmaya Ne Dersin ?

23 Yorum Yapılmış.

 1. isimsiz diyor ki:

  ya bana yardım eddiiiin 190 aldım ek puan 68 gelcek sıralamam 1 milyonlarda ilahıyat olurmuu

 2. haydar diyor ki:

  ben kız meslek lisesinde okuyorum ygs4 ham puanım 280 sıralamam 216bin zihinsel engellileri istiyorum okuldan 81 puan ek puan geliyor bu sıralamamıkaç binlere taşır zihinsel engelliler sıralaması 65 bin okul birinciliğim varbu bölüme bu durumda gidebilirmiyim

 3. neslihan diyor ki:

  Ben hemşirelik bölümü mezunuyum tekrar hemşirelik bölümü yazacağım. Tercihlerimi yaparken ek puanlı başarı sıralamamı mı baz alacağım yaksa Y-YGS başarı sıralamamı mı? Açıklama yaparsanız sevinirim teşekkürler.

 4. okan diyor ki:

  Neden tercih rehberlerinden ek puanlı başarı sırası yoook lütfen acil yardimmm :(((((

 5. berna diyor ki:

  ben sağlık meslek mezunuyum hemşirelik seçmeyi düşünüyorum tekrar ek puanlı başarı sıram 48 bin ben bu sıralamaya göre mi tercih yapıcam

 6. Şaban diyor ki:

  Ben Bilişim Teknolojisi mezunuyum ygs-1 ve ygs-6 ek puan geliyor.Ygs-6’dan muhasebe ek puanlı sıralama 95 bin benim ise ygs-6 ek puanlı sıralamam 90 bin tutma ihtimali nedir ?Ya da geçen sene ek puanlı 100 binden alan bölüm var benim ise 90 bin tutma ihtimali yine nedir ?

 7. Berk diyor ki:

  ben bilişim teknolojileri mezunuyum bana ygs1 ve ygs 6 dan ek puan verilmiş ben ygs1 veya ygs 6 daki bilişim teknolojileri hariç baska bi bölümden tercih yapsam yinede ek puan verir mi?

 8. sevgi diyor ki:

  merhaba ben sml hemşirelkten mezunum kendi bölümümü yazmak istiyorum normal başarı sıram 172 bin ek puanlı başarı sıram ise 22 bin fakat klavuza baktığımda normal başarı sırasıyla tutan yerler varken ek puanlı başarı sırasıyla hiçbiryer tutmuyo aradaki fark 20 bin felan bunun nasıl bi açıklaması var merak ediyorum.

  • sena diyor ki:

   Ben de de aynı durum söz konusu bende sağlık meslek lisesinden mezunum okul birinciliğim de var normal puanım 317 başarı sıralamam 167 bin ek puanlı 343 21 bin de

 9. dila diyor ki:

  Sağlık meslek lisesinde okudum, puanım 295 normal sıralamam 218 bin ek puanlı başarı sıralamam ise 26 bin, ek puanlı puanım ise 321. puan olarak tutuyor ama geçmiş yıllardaki tüm üniversiteler 1000-2000 arasında. bu sene büyük bir uçurum var. Neye göre tercih yapacağım bilmiyorum yardımcı olur musunuz?


5 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)  

Copyright/ 2013- 2015 | Basarisiralamalari.com
Portalımızdaki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz. Sitemizde yer alan içeriklerle ilgili telif hakkı iddiasında bulunan kişi ya da kurumlar bizlere İletişim adresinden ulaşabilirler. İlgili içerik gerekli görüldüğü takdirde derhal kaldırılacaktır. Başarı Sırası-e-Hd tv izle-e-Hastanem-E Sinavlar-ÖHRA-Mobese Canlı İzle-Taban Puanlari
Yukarı