Deri Mühendisliği Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

Deri Mühendisliği Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

Deri Mühendisliği Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

Sizlere bu yazımızda Üniversite Tercihi yapacak arkadaşların meslek tercihinde bulunurken o meslek hakkında geniş bilgi sahibi olup doğru tercihte bulanmasıdır.

Deri Mühendisliği programının amacı, derinin işlenmesi ile ilgili teknolojiyi geliştirme alanında çalışacak insan gü­ cünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Deri Mühendisliği programında, Fizik, Kimya, Biyoloji ve Ekonomi gibi temel derslerin yanı sıra Deri Mikrobiyolojisi, Lif Bitkileri, Hayvansal Lifler, Kürk Hayvanlarının Yetişti­ rilmesi, Büyükbaş Hayvan Derilerinin işlenmesi, Atık Su Arıtma Teknolojisi ve Proje Hazırlama Tekniği gibi dersler okutulur ve uygulama yaptırılır .

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları işler
Deri Mühendisliği programını bitirenlere "Deri Mühendisi" unvanı verilir. Deri mühendisi tarımsal bir ürün olan derinin, ham madde durumundan işlenmiş deri haline gelinceye kadar geçirdiği işlemleri ve ürünün satışını planlar; başta deri olmak üzere yün, pamuk ve sentetik liflerin değer­ lendirilmesine yönelik teknolojilerin geliştirilmesi için araştırmalar yapar.


Çalışma Alanları
Deri Mühendisliği alanında yetişenler özel sektöre ait deri işletmelerinde çalışabilirler; imkanları olanlar kendi işlet­ melerini  kurabilirler.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:
Bu alanda iyi yetişmiş insan gücüne ihtiyaç artacaktır.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:
-Kimyasal maddelere karşı alerjisi olmaması
-Bilimsel merakı olması
-Yeni ve güncel teknolojileri takip edebilmesi ve bundan hoşlanması
-Masa başı iş beklentisi olmaması
-İletişim becerisine sahip olması gerekir.

Deri Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Başarı Sıralaması Taban PuanlarıZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

  1. Recep Tunc
    05 Şubat 2018, 19:25

    Arkadaşlar kesinlikle yazmayın internette akademisyenler yalan yanlış bilgilerle bölümü iyi göstermeye çalışıyorlar okuyanların yüzde 90 ‘ı pişman kariyer sitelerinde kaç tane deri mühendiliği iş ilanı var ? ne kadar maaş ve ne vaat ediyor.? araştırın yada yorulmayın ben size söyleyeyim iş ilanı yok olsada asgari ücret’e eleman arıyor hepsi mühendis olmanız bir şey değiştirmiyor.

  2. Ahmet
    04 Ekim 2017, 15:27

    Bölüm okuyanda mezun da çaresizlik içinde kesinlikle iyi araştırın arkadaşlar.Muhakkak bir deri firmasına gidin karar vermeden ömür boyu pişmanlık duymayın sonra bizim gibi.

Yorum Yapın