Aktüerya/Aktüerya Bilimleri Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

Aktüerya/Aktüerya Bilimleri Bölümü Nedir Hakkında Bilgi
Aktüerya/Aktüerya Bilimleri Bölümü Nedir Hakkında Bilgi yazının devamı için aşağıda bulunan içeriği okuyunuz

logo

Aktüerya/Aktüerya Bilimleri Bölümü Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler

Bölümün Adı : Aktüerya
Puan Türü : YGS-1 (Aktüerya)
Puan Türü: MF-1 (Aktüerya Bilimleri) 
Eğitim Süresi : 4
Alacağı Unvan : Aktüer

AKTÜERYA / AKTÜERYA BİLİMLERİ
Aktüerya, sigortacılık tekniği ve buna ilişkin yatırım, finansman ve demografi konularında olasılık ve istatistik teorileri uygulayarak, rezerv ve kâr paylarını hesaplayarak, tarife ve teknik esasları hazırlayan aktüer yetiştiren bir bölümdür.

Çalışma Alanları:

Resmi gazetede yayınlanan “Aktüerler Yönetmeliği”ne göre hayat branşında faaliyet gösteren her sigorta şirketi,
 
Aktüerler Siciline kayıtlı bir aktüer çalıştırmak zorundadır. Mezunlar, özellikle sigorta şirketlerinde çalışabilecekleri gibi finans kuruluşlarında da çalışabilirler. Aktüer olabilmek için Hazine Müsteşarlığının yapacağı yazılı sınavda istenen ba- şarıyı göstermek gerekir.  Bu sınava matematik, istatistik, ekonometri veya aktüerya dallarında eğitim veren en az 4 yıl süreli bir yüksek öğretim kurumunu bitirenler girebilirler.

Ülkemizde sigorta sektörünün gelişmeye başlaması bu alanda yetişmiş insan gücüne duyulan ihtiyacın artmasına neden olmaktadır. Özellikle sigorta şirketlerinde aktüer çalıştırma zorunluluğu olması bu bölüm  mezunlarına oldukça yüksek iş imkânı sunulmasına neden olmaktadır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Aktüerya programında matematik, istatistik, sosyoloji, hukuk, iktisat alanları ile ilgili çeşitli derslerden başka, insan kaynakları yönetimi, pazar yönetimi, hayat sigortacılığı, vergi analizi, finansal piyasalar ve kurumlar, sigorta sözleşmeleri, emeklilikte sosyal güvenlik teorisi, vergi mevzuatı gibi dersler okutulur ve bir proje çalışması yaptırılır. 


Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Sigortacılığın gittikçe artan önemi sigorta kesiminin ih- tiyaç duyduğu insan kaynağının artmasına neden olacaktır.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:

•   Analitik düşünme gücüne sahip olması
•   Ekonomi ve finans sektörüne ilgi duyması
•   Güncel olayları takip etmesi
•   Ekip çalışmasına açık olması
•   Matematik alanına ilgi duyması ve bu alanda ba- şarılı olması
•   Dikkatli, titiz olması
•   Ayrıntı ile ilgilenmekten sıkılmaması gerekir.

Aktüerya Bölümü Başarı Sıralaması Taban Puanları ve Hangi Üniversitelerde mevcut olduğunu ögrenmek için tıklayınız

Aktüerya Nedir, Aktüerya Ne İş Yapar, Aktüerya Maaşları,Aktüerya Bölümü Başarı Sıralamaları,sırası, Aktüerya Bölümü taban puanları, Aktüerya İş İmkanları, Aktüerya İş Çalışma Alanları, Aktüerya Mesleği Hakkında Bilgiler, Aktüerya Bölümünün Geleceği, Aktüerya Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Aktüerya Bölümü Tercih Edilir mi, Aktüerya Tanıtımı, Aktüerya Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Aktüerya Mezunları Ne İş Yaparlar , Aktüerya Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Aktüerya İş Bulma Durumu,Aktüerya Mezunların Maaşları,

-

Önemli yazıları ilk siz okumanız için
HEMEN ABONE OL

Önemli yazılarımız yayınlanır yayınlanmaz e-posta kutunuza gelmesini istiyorsanız ve e-posta abonelerimize göndereceğimiz fırsatlar için abone olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. byguvercin dedi ki:

  Bu bölümde okuyan var mı bilgilendirecek biri.

  1. Aktüer dedi ki:

   Ygs sıralaman kaç ona göre önereyim üniversiteyi ve bölümü

 2. byguvercin dedi ki:

  Bu bölümde okuyan var mı bilgilendirecek biri. Mezun olduktan sonra 3 aşamalı 13 tane zor sınavı geçme zorunlulugu var diyorlar ???

 3. habip dedi ki:

  Bende gelmek istiyorum ama maaşı ne kadar bulamıyorum onu açıksa gelirim

 4. okuyorum dedi ki:

  Karabük Üniversites, Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü İşletme Fakültesine bağlı olup YÖK tarafından onaylanmış Kamu ve Özel Sektörde İktisadi İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) ile İstatistik Bölümü denklikleri vardır, geçen yıl avrupada en iyi meslek seçilen bölümümüz diğer benzer bölümlerden farklı olarak Risk Yönetimi alanında da eğitim verip, öğrencilerimize geniş seçmeli ders imkanı sunmakta böylece öğrencilerimiz istedikleri alanda uzmanlaşıp, rakiplerinden bir adım öne geçmektedir.
  ● Üniversitemiz Türkiye’de Erasmus ve Farabi değişim programlarında en fazla değişime katılan öğrenci oranına sahip olup, Ülkemizde 170 Üniversiteden, Diploma eki ve Etiketi (Diplomaların Uluslararası Tanınırlığı) veren ilk 20 üniversiteden biri olması sebebiyle bölümümüz öğrencilerine geniş imkanlar sunmaktadır.
  ● Mezunlarımız gerek kendi alanlarında gerekse denkliklerle İİBF ile İstatistik Bölümü alanlarında da geniş iş imkanlarına sahiptir. Bölümümüz TM1 puan türüyle bu yıl öğrenci alımına başlayacaktır.

 5. karabük aktüerya dedi ki:

  Karabük Üniversitesi Aktüerya ve Risk Yönetimi bölümü diğer benzer bölümlerin aksine tm1 puan türüyle ek kontenjanla öğrenci alımı yapmaya başlamıştır.

  Bölümümüzü diğer benzer bölümlerden ayıran en temel özellik öğrencilerimize aktüerlik konusunda gerekli bilgi ve beceriyi kazandırmanın yanında, risk yönetimi konusunda da yeterli bilgi ve becerinin kazandırılmasıdır, bu amaçla öğrencilerimiz bilgi ve beceri düzeylerini en üst seviyeye getirebilecek ve alanlarında rakiplerinden bir adım öne çıkabileceklerdir.

 6. nevval88 dedi ki:

  risk mühendisi, sigort bankalarda özel kamuda çok rahat finanssal analiz danışman vs her alanı kapsayan bir bölüm iş imkanıda diğer bölümlere oranla çok yüksek, zaten iş olanağı belli bölümlerde yüksek biriside aktüerya!

 7. tansuu dedi ki:

  geleceği çok parlak bölümlerden biz buna yeni çağ mühendisi diyelim

  1. kazım dedi ki:

   Bu sene tercih etmek istiyorum ama puanı düşük biraz beni düşündürüyor iş imkanı konusunda

   1. Merve dedi ki:

    Puanının diğer bölümlere göre düşük olması tereddüt etme sebebi :/ Bölümle ilgili yeni bir şey öğrenen arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim 🙂

BİR YORUM YAZ

BASARİSİRALAMALARİ HAKKINDA

Basarisiralamalari.com internette insanlar için gerekli olan bilgileri toparlayarak ziyaretçilerine sunmayı amaçlayan; internet üzerinde Güvenli İnternet kampanyasını destekleyen bir eğitim sitedir.