Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgi

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgi
Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgi yazının devamı için aşağıda bulunan içeriği okuyunuz

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgi

Genel Bilgiler
Puan Türü: MF-3 ve YGS-2
Eğitim Süresi: 4 ve 2 yıllık
Eğitim Türü: Lisans ve Önlisas

Alacağı Unvan : Acil Yardım ve Afet Yöneticisi

PROGRAMIN AMACI

Afet öncesi eğitim, bilinçlendirme, proje geliştirme gibi önlemleri, afet olması durumunda da koordinasyon başta olmak üzere her türlü kayıp azaltıcı faaliyeti yapmaya ve yönetmeye mesleği ile ilgili bilgi ve beceri ile donanıma sahip, yenilikçi, araştırmacı ve girişimci uzmanlar yetiştirmektir.

Programın en başta gelen avantajı ülkemizde acil yardım ve afet yönetimi konusunda ciddi bir eleman yetersizliğinin bulunmasıdır. Bu bağlamda programı tamamlayan uzmanların önemli bir eksiği dolduracağı düşünülebilir.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Programı tamamlayanlara “Acil Yardım ve Afet Yöneticisi” ünvanı verilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

5902 nolu 29.5.2009 kabul tarihli ‘Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’ isimli yasanın öngördüğü şekilde şu kamu teşekküllerinde görev yapabilir:

· Adı geçen başkanlığın merkez teşkilatında, başkanlık altında çalışan daire başkanlıklarına bağlı olarak başkanlığın gerekli gördüğü durumda kuracağı belirtilen çalışma gruplarında,
· İl Afet ve Acil Durum Müdürlüklerinde
· Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüklerinde
· Belediyeler başta olmak üzere kamu teşkilatlarında ilgili merkezlerde (112 ambulans merkezlerinde, itfaiyelerde vb) koordinatör ve yönetici olarak
· Özel sektör ve sivil toplum örgütlerinde afet yönetimiyle ilgili alanlarda (İlgili kanunun 15. maddesi gereği Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının sözleşme ile araştırma, etüt ve proje yaptıracağı belirtilmiştir)
· Üniversitelerde ilgili bölümlerde öğretim görevlisi ve bilim insanı olarak
· Uluslar arası kuruluşlarda afet yönetimiyle ilgili organizasyonlarda
· Kar amacı gütmeyen kuruluşlar başta olmak üzere çeşitli kurumlarda halkın afet konusunda bilinçlendirilmesi için eğitim verilmesi ve afet olması durumunda hasar kontrol ve rehabilitasyon konularında planlama ve çalışma yapmak.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü, AAT, Arama­ Kurtarma, Acil Yardım, itfaiyecilik ve Afet Yönetimi konularını içeren çok yoğun ve pratik uygulamalı bir eğitim programını kapsamaktadır.

Gidilebilecek Üniversiteler ve Puanları

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Olan Üniversiteler Başarı Sıralaması Taban Puanları

Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü hangi üniversitelerde var,Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü iş olanakları,Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü taban puanları,Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü olan üniversiteler,Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü atamaları,Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü dersleri,Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü taban puanları,Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü kaç yıllık,Acil Yardım ve Afet Yönetimi maaşları


-

Önemli yazıları ilk siz okumanız için
HEMEN ABONE OL

Önemli yazılarımız yayınlanır yayınlanmaz e-posta kutunuza gelmesini istiyorsanız ve e-posta abonelerimize göndereceğimiz fırsatlar için abone olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 88 YORUM
 1. bir dost dedi ki:

  üzülerek söylüyorum ki bölümün ataması su ana kadar ancak enformasyon memuru olarak var.iş imkanınız yok,paramedikle aynı dersleri görüyorsunuz fakat ambulansta çalışamıyorsunuz.bölüm asla bakılırsa iyi fakat Türkiye’de önem verilmeyen bir dal.seçmeyin,seçtirmeyin…

 2. Aysenur dedi ki:

  Bende bu bölümü okumak istiyorum İstanbul Üniversitesi uzaktan eğitim ile ataması gerçekten yok mu herkes bişey söylemiş ve kpss ile ataması kolay mı okuyan ve bilgisi olan var mı acaba?

 3. Kubra dedi ki:

  Bu bolumu yeni kazandim geldim.hemde cokk isteyerek cok is imkani var 112 de itfaiyede her turlu saglik kurulusunda calisiyosun dediler. Inanarak geldim. Okulun ilk gunude çokuse ugradim is yok dediler kadro yok devlet atamasi yok sagliktan bile sayilmiyo dediler. Anca iftaiye ogretmeni olabiliyomussun. Okadar mezunun arasindanda 6 kisi almislar. Mezun olanlar varsa yardimci olabilirmi gercekten is yokmu

  1. isa gül dedi ki:

   kübra tamamen sana yanlış söylemişler bölüm çok iyi ve tam yılında tutturmuşsun sen mezun olana kadar patlama yapacak bölüm ve iş olanağıda çok fazla,bende bu sene tutturdum,sen hangi üniversitesin

   1. Mücahit dedi ki:

    merhaba isa kardeş bende bu bölümü istiyorum ama yorumlarda insanın çok kafasını bulandırıyorlar bana bölüm hakkında bilgi verebilirmisin

   2. Kubra dedi ki:

    Burdur bucak. Kimse olumlu bisi soylemiyo kendimce surekli arastirmalar yapiyorum paramedige gecmeyi bile dusunduk kafam cok karisik. Kimse garanti vermiyo.alim da sıkinti var.

    1. onur baz dedi ki:

     bölüm iyi ve kesinlikle muhtesem bi üniversite makü.bnde bu üniversite için geldim bucakta uluslararası ticaret okuyorum yani bu bölümü seckin üniversitelerde degerlendirsin ve makü bunlardan birisi.

     1. onur baz dedi ki:

      tereddütün olmasın

      1. Busra dedi ki:

       Atama az olduğu için soruyorum özel hastanelerde bu bölümden alim oluyor mu

   3. Kubra dedi ki:

    Burdur bucak. Kimse olumlu bisi soylemiyo kendimce surekli arastirmalar yapiyorum paramedige gecmeyi bile dusunduk kafam cok karisik. Kimse garanti vermiyo.alim da sıkinti var. Birde bolum icin patlama olucagini neye dayanarak soyluyorsunuz. Hocalarinda tam bir bilgisi yok cunku. Unvani bile daha yeni almis.

  2. Busra dedi ki:

   Atama az olduğu için soruyorum bu bölümden mezun olunca özel hastanelerde alim oluyor mu

   1. Kubra dedi ki:

    Ozel hastaneler saglik derslerini gordugumuz icin cok sorun yapmadiklarini biliyorum ama 4 sene okuyupta askeri ucretle calismak var bunu dusun bence.

 4. murat dedi ki:

  Acil durum ve afet yonetimi onlisans kpss atama puanlari ne kadar atamalarda boy kilo araniyormu yoksa direkmi ataniliyor?

 5. gül dedi ki:

  arkadaşlar birşey sormak istiyorum ben hemşireyim ama ygs ye girdim ve acil afet yönetimini yazmak istiyorum eğitim durumunu kullanmak için ama bu bölümü yazıp olduğum yerden gidebilir miyim

 6. fahri dedi ki:

  Mustafa açıktan tamamlayabilirsin

  1. veysel dedi ki:

   iş sağlığın önlisans tan bu bölüme açıktan tamamlayabilir mi. uzaktan eğitimi varmı bu bölümün.

 7. Mesut dedi ki:

  Dgs ye girip geçersin anca

 8. mustafa solak dedi ki:

  merhaba bn 2yıllık sivilsavunma ve itfaiye bölümü son sınıf öğrencisiyim okulum biitkden snra acil yardım ve afet bölümünü açık öğretmden okuma şansım varmı bilgi verirseniz sevinirim.

BİR YORUM YAZ

BASARİSİRALAMALARİ HAKKINDA

Basarisiralamalari.com internette insanlar için gerekli olan bilgileri toparlayarak ziyaretçilerine sunmayı amaçlayan; internet üzerinde Güvenli İnternet kampanyasını destekleyen bir eğitim sitedir.

error: Content is protected !!