Açıköğretim Fakültesi Kredili Sistem nedir AÖF

Açıköğretim Fakültesi Kredili Sistem nedir AÖF
Açıköğretim Fakültesi Kredili Sistem nedir AÖF yazının devamı için aşağıda bulunan içeriği okuyunuz

Aöf Kredili Sistem Nedir? Neleri Değiştirdi? , Açık Öğretim Fakültesi Kredili Sistem nedir ?

Açık Öğretim Kredili Sistem Nedir ve Neleri Değiştirdi?

Açık Öğretim Fakültesi bundan önceki senelerde sistem olarak kendisine özgü bir sistemi benimsemiş ve kendine göre bir ders geçme sistemi ve mezuniyet durumu belirlemişti.

Ancak 2012 senesinde yapılan değişiklikler ile Açık Öğretim Fakülteleri Örgün Öğretim veren Üniversitelerde de kullanılmakta olan Kredili Ders Geçme sistemine girdi.

Bu sisteme girilmesinin bir anlamda birçok değişimi de beraberinde getirmesi kaçınılmazdı. Ve öyle de oldu.

Daha önce Örgün Öğretim okuyanlar bu konulara pek yabancı değillerdir. Ancak Örgün Öğretim hakkında bilgisi olmayanlar için Kredili Ders Geçme sistemini biraz anlatmaya çalışacağız.


Eski sistemde senelik olarak ders seçimleri yapılmakta, senede 2 kez ödeme yapılarak alınan dersler verilmeye çalışılmakta idi. Buda bir dönemde 10 ders alıp bir sene onlarla ilgilenmek anlamına geliyordu.

Bu noktada yeni sistem öğrencileri biraz daha zorlayacak. Çünkü yeni sistemde ders seçimleri öğrenciler tarafından yapılacak ve senede 2 kez bu işlem gerçekleştirilecek.

Yani Güz döneminde en az 30 kredilik ders seçimi yapmanız gerekiyorken aynı şekilde bahar döneminde de 30 kredilik ders seçmeniz gerekmektedir.

Bu durumda çalışılacak ders sayısı artacak, çalışma süresi ise yarım döneme inmiş olacaktır. Bu durumda sistemin tamamen değişmesinin getirmiş olduğu bir değişimdir.

Bunun yanında yeni sistem ile öğrenciler Seçmeli Ders alma hakkı getirilmiştir. Yani isteyen öğrenci ana derslerin yanında sistemde bulunan Seçmeli Dersleri de seçebilecektir. Öğrencilerin bu şekilde başka alanlarda da bilgi sahibi olması sağlanmış olacaktır. Aslında bu durum büyük bir artı olarak ele alınabilir.

Önemli yazıları ilk siz okumanız için
HEMEN ABONE OL

Önemli yazılarımız yayınlanır yayınlanmaz e-posta kutunuza gelmesini istiyorsanız ve e-posta abonelerimize göndereceğimiz fırsatlar için abone olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

BASARİSİRALAMALARİ HAKKINDA

Basarisiralamalari.com internette insanlar için gerekli olan bilgileri toparlayarak ziyaretçilerine sunmayı amaçlayan; internet üzerinde Güvenli İnternet kampanyasını destekleyen bir eğitim sitedir.