uyeol

Açıköğretim de Sınavsız İkinci Üniversite Okuma

Açıköğretim de Sınavsız İkinci Üniversite Okuma

Tüm Üniversite Öğrencilerine ve Mezunlarına Sınavsız İkinci Üniversite Olanağı

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile iki veya dört yıllık örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler, Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin bölüm ve programlarının herhangi birine okudukları veya mezun oldukları programlardan/bölümlerden farklı olmak kaydıyla İkinci Üniversite kapsamında başvuru yapabilirler.

Açık Öğretim Fakültesi, Üniversite mezunlarına veya örgün bir programda okuyan öğrencilere sınavsız ikinci üniversite imkanı sağlıyor. Peki bu imkandan kimler, nasıl yararlanabilir, hangi bölümlerde okuyabilir ? Konunun devamında sınavsız ikinci üniversite hakkında soru cevap ile aklınızdaki soruları cevaplamaya çalışacağız. Aradığınız sorunun cevabını bulamadıysanız konu altına yorum bırakınız.

Kimler Sınavsız İkinci Üniversiteye Başvurabilir ?

BKZ. Kimler Sınavsız 2. Üniversiteye Başvurabilir ?

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile iki veya dört yıllık örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler, Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin bölüm ve programlarının herhangi birine okudukları veya mezun oldukları programlardan/bölümlerden farklı olmak kaydıyla İkinci Üniversite kapsamında başvuru yapabilirler.

Not: Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar (AÖF dahil) ile örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin lisans bölümlerinden veya önlisans programlarından herhangi birine okudukları veya mezun oldukları programlardan/bölümlerden farklı olmak kaydıyla İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırabilirler. Yani 2 yıllık üniversite mezunu da olsanız 4 yıllık bölümlere kayıt yaptırabilirsiniz.

Yalnız bu kural Anadolu üniversitesi AÖF 2. Üniversite programı içindir. Atatürk Üniversitesi AÖF önlisans = önlisans, lisans = önlisans & lisansa başvurabilir.

Sınavsız İkinci Üniversite Askerlik Durumlarını Nasıl Etkiler ?

Örgün öğretim ile birlikte açıköğretim programına kaydolacak erkek öğrencilerin askerlik işlemleri, örgün öğretimdeki statülerine göre yapılır. Bu durumdaki öğrencilerin açıköğretim programlarına kaydolmaları, askerlik işlemleri ile ilgili herhangi bir hak sağlamaz. Açıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetinden yararlanırlar.

Bir yükseköğretim programından mezun olan veya halen bir örgün yükseköğretim programında okuyanlardan açıköğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç açıköğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.


Üniversiteler arası ders veya kredi transferi mümkün müdür?

Yukarıdaki koşullarda açıköğretim programlarına kaydolan örgün öğretim öğrencileri veya mezunları, örgün öğretimden açıköğretime veya açıköğretim’den örgün öğretime ders transferi veya kredi saydırma işlemi yaptıramaz.

Bir üniversitede okuyanlar hangi bölümlere kayıt yaptırabilir ?

Örgün öğretimin herhangi bir programına yerleştirilmiş olan adaylar, yukarıdaki koşullara uymak suretiyle, aynı öğretim yılında kendi alanları dışındaki bir açıköğretim programına kayıt yaptırabilirler.

Kuzey Kıbrıs’ta okuyan öğrenciler de sınavsız ikinci üniversiteye kaydolabilirler mi ?

ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerde okuyan öğrenciler de yukarıdaki olanaklardan aynen yararlanırlar.

Yabancı Öğrenciler de sınavsız ikinci üniversite okuyabilirler mi ?

Üniversitelerin yaptığı yabancı uyruklu öğrenci seçme sınavı ile Türkiye’deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler de başvuruda bulunabilirler. Uyruğundan biri T.C. olup yurt dışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından denklik belgesi alanlar da başvurabilirler.

Yurtdışında okuyan öğrenciler faydalanabilir mi ?

Yurt dışında bir yükseköğretim kurumunda hâlen kayıtlı olan öğrenciler ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptıramazlar.

Üniversite mezunları Sınavsız İkinci Üniversiteye girebilir mi ?

Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerden mezun olanlar yukarıdaki koşullarda İkinci Üniversite için başvurup kayıt yaptırabilirler.

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olamayan (kaydı silinen), herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayan ve halen açıköğretim programlarında okumakta olanlar yukarıdaki olanaklardan yararlanamazlar.

Kayıtlar nasıl yapılıyor ?

Yukarıdaki koşullara uyan lisans veya ön lisans mezunu veya örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler İkinci Üniversite kayıt türünden yararlanabilirler. Adayların kayıtları “İnternet Başvuru” ve “AÖF Bürolarından Kayıt” olmak üzere iki aşamalı yapılmaktadır.

İkinci Üniversite ile ilgili her türlü bilgiyi www.anadolu.edu.tr adresinde “Açıköğretim” bölümünden takip edebilirsiniz.


logo

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 20 YORUM
 1. Sıla dedi ki:

  Merhaba ben işletme yönetimi 2 nci sınıf öğrencisiyim . Açıktan maliye okumak istiyorum okulum bitmeden 23 ocakta başlayan basvuralarda işlem yapabilirmiyim okuduğum halde açıktan ek olarak okuyabilirmiyim?

 2. Nm dedi ki:

  Meraba ben iki yıl çoçuk gelişimi okudum açıktan da dgs ile özel egitim yada sosyal hizmetler okusam dört yıllık çoçuk gelişim mezunumu olurum yoksa okudugum bölümmü

 3. Nue dedi ki:

  Merhaba ben 2 yillik insaat okuyorum. Daha 1. Yildayim ve yapamadigim icin 2. Sinifi aciktan okumak istiyorum sizce nasil olur ne yapabilirim acaba.

 4. Nur dedi ki:

  Merhaba ben imam hatip mezunuyum ve 2 yıllık Üniversite okudum bitti şimdi 4 yıllık felsefe kazandım okuyorum aynı zamanda ilahiyatçı okumak istiyorum 2 yıllık mezunların oldugum için yada imam hatip mezunu oldugum için sınavsız geciş hakkımı kullanabilirmiyim lütfen cevap verebilirmisin iz?

 5. yahya dedi ki:

  merhaba ben imam hatip mezunuyum ve açıktan anadolu üniverstesi ilahiyatı yazdım ve okuyorum.. seneye tekrar sınava girip tercih yapmak istiyorum diploma puanaımda veya okul puanımda herhangi bir kesilme olurmu ??

 6. büşra dedi ki:

  Merhaba ben örgün olarak Türk Dili ve Edebiyatı okuyorum. Birkaç sebepten dolayı okulumu dondurmak istiyorum,fakat ikinci üni. olarak açıköğretimten de ilahiyat okumak istiyorum. okulumu dondurunca açıköğretim hakkım kaybolur mu?

 7. SAMED dedi ki:

  bnen 2 yıl üniversite okuduktan sonra 3 ve 4. üncü sınıfı açıktan farklı bi bölüm mü okumam gerekiyo yoksa aynı bölümümü okuyoruz .
  mesela 2 yıl işletme okuduysam açıköretimde işletme mi sececem
  yoksa 2 yıl sağlık bölümü okuduktan sonra 3, 4 , üncü sınıfta işletme seçebilirmiyim ….

 8. hasan karadeniz dedi ki:

  iktisadi bilimler fakültesi mezunuyum sınavsız hukuk fakültesine kayıt yaptırabilirmiyim.

 9. hasan karadeniz dedi ki:

  iktisadi bilimler fakültesi mezunuyum.hukuk fakültesine sınavsız kayıt yaptırabilirmiyim.

BİR YORUM YAZ

BASARİSİRALAMALARİ HAKKINDA

Basarisiralamalari.com internette insanlar için gerekli olan bilgileri toparlayarak ziyaretçilerine sunmayı amaçlayan; internet üzerinde Güvenli İnternet kampanyasını destekleyen bir eğitim sitedir.