Açıköğretim de Sınavsız İkinci Üniversite Okuma

Açıköğretim de Sınavsız İkinci Üniversite Okuma

Tüm Üniversite Öğrencilerine ve Mezunlarına Sınavsız İkinci Üniversite Olanağı

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile iki veya dört yıllık örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler, Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin bölüm ve programlarının herhangi birine okudukları veya mezun oldukları programlardan/bölümlerden farklı olmak kaydıyla İkinci Üniversite kapsamında başvuru yapabilirler.

Açık Öğretim Fakültesi, Üniversite mezunlarına veya örgün bir programda okuyan öğrencilere sınavsız ikinci üniversite imkanı sağlıyor. Peki bu imkandan kimler, nasıl yararlanabilir, hangi bölümlerde okuyabilir ? Konunun devamında sınavsız ikinci üniversite hakkında soru cevap ile aklınızdaki soruları cevaplamaya çalışacağız. Aradığınız sorunun cevabını bulamadıysanız konu altına yorum bırakınız.

Kimler Sınavsız İkinci Üniversiteye Başvurabilir ?

BKZ. Kimler Sınavsız 2. Üniversiteye Başvurabilir ?

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile iki veya dört yıllık örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler, Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin bölüm ve programlarının herhangi birine okudukları veya mezun oldukları programlardan/bölümlerden farklı olmak kaydıyla İkinci Üniversite kapsamında başvuru yapabilirler.

Not: Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar (AÖF dahil) ile örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin lisans bölümlerinden veya önlisans programlarından herhangi birine okudukları veya mezun oldukları programlardan/bölümlerden farklı olmak kaydıyla İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırabilirler. Yani 2 yıllık üniversite mezunu da olsanız 4 yıllık bölümlere kayıt yaptırabilirsiniz.

Yalnız bu kural Anadolu üniversitesi AÖF 2. Üniversite programı içindir. Atatürk Üniversitesi AÖF önlisans = önlisans, lisans = önlisans & lisansa başvurabilir.

Sınavsız İkinci Üniversite Askerlik Durumlarını Nasıl Etkiler ?

Örgün öğretim ile birlikte açıköğretim programına kaydolacak erkek öğrencilerin askerlik işlemleri, örgün öğretimdeki statülerine göre yapılır. Bu durumdaki öğrencilerin açıköğretim programlarına kaydolmaları, askerlik işlemleri ile ilgili herhangi bir hak sağlamaz. Açıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetinden yararlanırlar.

Bir yükseköğretim programından mezun olan veya halen bir örgün yükseköğretim programında okuyanlardan açıköğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç açıköğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.


Üniversiteler arası ders veya kredi transferi mümkün müdür?

Yukarıdaki koşullarda açıköğretim programlarına kaydolan örgün öğretim öğrencileri veya mezunları, örgün öğretimden açıköğretime veya açıköğretim’den örgün öğretime ders transferi veya kredi saydırma işlemi yaptıramaz.

Bir üniversitede okuyanlar hangi bölümlere kayıt yaptırabilir ?

Örgün öğretimin herhangi bir programına yerleştirilmiş olan adaylar, yukarıdaki koşullara uymak suretiyle, aynı öğretim yılında kendi alanları dışındaki bir açıköğretim programına kayıt yaptırabilirler.

Kuzey Kıbrıs’ta okuyan öğrenciler de sınavsız ikinci üniversiteye kaydolabilirler mi ?

ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerde okuyan öğrenciler de yukarıdaki olanaklardan aynen yararlanırlar.

Yabancı Öğrenciler de sınavsız ikinci üniversite okuyabilirler mi ?

Üniversitelerin yaptığı yabancı uyruklu öğrenci seçme sınavı ile Türkiye’deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler de başvuruda bulunabilirler. Uyruğundan biri T.C. olup yurt dışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından denklik belgesi alanlar da başvurabilirler.

Yurtdışında okuyan öğrenciler faydalanabilir mi ?

Yurt dışında bir yükseköğretim kurumunda hâlen kayıtlı olan öğrenciler ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptıramazlar.

Üniversite mezunları Sınavsız İkinci Üniversiteye girebilir mi ?

Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerden mezun olanlar yukarıdaki koşullarda İkinci Üniversite için başvurup kayıt yaptırabilirler.

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olamayan (kaydı silinen), herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayan ve halen açıköğretim programlarında okumakta olanlar yukarıdaki olanaklardan yararlanamazlar.

Kayıtlar nasıl yapılıyor ?

Yukarıdaki koşullara uyan lisans veya ön lisans mezunu veya örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler İkinci Üniversite kayıt türünden yararlanabilirler. Adayların kayıtları “İnternet Başvuru” ve “AÖF Bürolarından Kayıt” olmak üzere iki aşamalı yapılmaktadır.

İkinci Üniversite ile ilgili her türlü bilgiyi www.anadolu.edu.tr adresinde “Açıköğretim” bölümünden takip edebilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM

 1. Ümmü ALINCA
  19 Eylül 2017, 20:12

  Merhaba ben 2 yıllık büro yönetimi bitirdim. Açık öğretimden çocuk gelisimi için kayıt yaptırabilir miyim

 2. Sıla
  14 Ocak 2017, 11:43

  Merhaba ben işletme yönetimi 2 nci sınıf öğrencisiyim . Açıktan maliye okumak istiyorum okulum bitmeden 23 ocakta başlayan basvuralarda işlem yapabilirmiyim okuduğum halde açıktan ek olarak okuyabilirmiyim?

 3. Nm
  30 Aralık 2016, 20:43

  Meraba ben iki yıl çoçuk gelişimi okudum açıktan da dgs ile özel egitim yada sosyal hizmetler okusam dört yıllık çoçuk gelişim mezunumu olurum yoksa okudugum bölümmü

 4. Nue
  14 Nisan 2016, 00:48

  Merhaba ben 2 yillik insaat okuyorum. Daha 1. Yildayim ve yapamadigim icin 2. Sinifi aciktan okumak istiyorum sizce nasil olur ne yapabilirim acaba.

 5. Nur
  09 Mart 2016, 13:34

  Merhaba ben imam hatip mezunuyum ve 2 yıllık Üniversite okudum bitti şimdi 4 yıllık felsefe kazandım okuyorum aynı zamanda ilahiyatçı okumak istiyorum 2 yıllık mezunların oldugum için yada imam hatip mezunu oldugum için sınavsız geciş hakkımı kullanabilirmiyim lütfen cevap verebilirmisin iz?

 6. yahya
  01 Ocak 2016, 20:07

  merhaba ben imam hatip mezunuyum ve açıktan anadolu üniverstesi ilahiyatı yazdım ve okuyorum.. seneye tekrar sınava girip tercih yapmak istiyorum diploma puanaımda veya okul puanımda herhangi bir kesilme olurmu ??

 7. büşra
  06 Eylül 2015, 14:13

  Merhaba ben örgün olarak Türk Dili ve Edebiyatı okuyorum. Birkaç sebepten dolayı okulumu dondurmak istiyorum,fakat ikinci üni. olarak açıköğretimten de ilahiyat okumak istiyorum. okulumu dondurunca açıköğretim hakkım kaybolur mu?

 8. SAMED
  08 Temmuz 2015, 11:58

  bnen 2 yıl üniversite okuduktan sonra 3 ve 4. üncü sınıfı açıktan farklı bi bölüm mü okumam gerekiyo yoksa aynı bölümümü okuyoruz .
  mesela 2 yıl işletme okuduysam açıköretimde işletme mi sececem
  yoksa 2 yıl sağlık bölümü okuduktan sonra 3, 4 , üncü sınıfta işletme seçebilirmiyim ….

 9. hasan karadeniz
  17 Kasım 2014, 18:13

  iktisadi bilimler fakültesi mezunuyum sınavsız hukuk fakültesine kayıt yaptırabilirmiyim.

 10. hasan karadeniz
  17 Kasım 2014, 18:12

  iktisadi bilimler fakültesi mezunuyum.hukuk fakültesine sınavsız kayıt yaptırabilirmiyim.

 11. nur
  13 Kasım 2014, 15:32

  önlisans ilahiyat mezunuyum ve ikinci bi önlisans olarak cocuk gelişimi okumak istıyorum. sınawsız geciş varmı?

  • NoizLeke
   24 Temmuz 2015, 09:31

   Merhaba sorunuza cevap aldınız mi bende sizinle ayni durumdayım İlahiyat kazandım kayıt yaptirsam mi diye tedirginim güzel bolum mu acaba birde bende çocuk gelişimi çok istiyorum 4yila tamamlayıp okul öncesi öğretmenliği istiyordum olma 🙁 sınavsız geçiş hakkım var mi acaba?

 12. bahar
  27 Ekim 2014, 11:18

  ikı yıllık geciş hakkımıkullanıp bıtırdıkten sonra iki yılda açıktan bıtırdıgımde 4 yıla tamamlamış anlamınamı gelıyor yardımcı olursanız cok mutlu olucam ?

 13. nihal
  23 Ekim 2014, 11:06

  jandarma yüksekokulu 2. sınıftayım 2yıllık olan bu açıköğretim programını bitirdikten sonra 2. üniversite okuyabilir miyim

 14. Delal Başkan
  03 Ağustos 2014, 19:50

  Merhaba ben Manisa Celal Bayar Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde okuyorum aynı zamanda açıktan da Uluslararası İlişkiler veya Halkla İlişkiler okumak istiyorum bu mümkün müdür ve nasıl kaydolabilirim? Şimdiden teşekkürler…

 15. yunus emre
  25 Mayıs 2014, 14:03

  ikinci bir üniversiteyi okuduktan sonra askerlik durumu 6 ay’a düşme gibi bir durum söz konusu mudur ?

 16. BETÜL
  09 Kasım 2013, 16:32

  BEN 2YILLIK ÇOCUK GELİŞİMİ MENZUNUYUM AÇIKÜĞRETİMDEN TEKRAR KAYIT YAPTIRABİLİYORMUYUM. BİDDE HANGİ BÖLÜMLERE
  YAPTIRABİLİRİM YARDIMCI OURSANIZ CCOK SEVİNİRİM

 17. seyma
  30 Ekim 2013, 17:06

  ben uzaktan egitimde kamu yonetimi okuyorm.ikinci universite olarak yerel yonetimlere kayıt yaptırabılır mıyım acaba ? kamu yonetimi bolumune kayıt yaptıramıyorum aynı dal oldugu ıcın ama yerel yonetımlere kayıt yaptırabılır mıyım ogrenmk ıstıyorm.bılgınız varsa cok sevinirim

 18. senay
  22 Ekim 2013, 15:36

  Merhaba ben aöf iktisat 1. sınıftayım. 4 yılı tamamladıktan sonra ikinci üni için iktisat ya da işletme bölümlerinden birini mi seçebiliyorum? Farklı bir bölümü 4 yıllık acıkögretim seklinde okuyamaz mıyım?

 19. zeynep
  20 Ağustos 2013, 03:39

  merhaba arkadaşlar …1)TARİH 3.SINIF ÖĞRENCİSİ OLDUM BU YIL 2 YILLIK ADALET BÖLÜMÜNÜ SINAVSIZ YAZABİLİRMİYİM……..2)LİSANS MEZUNU 2 YILLIK ÖNLİSANS OKUYABİLİR Mİ VE OKUDUKTAN SONRA DGS YE BAŞVURABİLİR Mİ

 20. funda
  26 Temmuz 2013, 15:55

  mrb ben 2.ünüverste olarak aöfye kayıt yaptırmak istiyorum 4 yıllık örgün eğitim okuyorum 1.sınıf bitti bu yıl 4 yıllık örgün eğitimimi dondurduğum taktirde sınavsız açık öğretim fakültesine kayıt yaptırabiliyor muyum

Yorum Yapın