logo
logo
logo
logo

6 meslek lisesi kapatıldı!

07.08.2013
A+
A-
6 meslek lisesi kapatıldı!

Milli Eğitim Bakanlığı, yüzde 100 iş garantisi ilanlarıyla öğrenci çekmeye çalışan özel Anadolu sağlık meslek liselerinin 6'sını kapattı, 1'ine de para cezası verdi.

MEB, geçtiğimiz hafta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yaptığı değişiklikle, son 3 yıl içerisinde sayısı 3'den 166'ya çıkan özel anadolu sağlık meslek liselerine öğrenci alımlarını zorlaştırdı.
Değişiklikle, yıllık ücretleri 22 bin 900 liraya kadar çıkan özel Anadolu sağlık meslek liseleri öğrencilerinin staj yapmaları için en az 50 yatak kapasiteli hastanelerle protokol yapılması ve bu protokolde belirtilen personel sayısına göre okullara öğrenci kaydı yapılması esası getirildi.
Bununla birlikte okullara kadrolu alan veya dal öğretmeni sayısına göre öğrenci kaydı yapılması şartı getirildi. Düzenlemelerle, bu liselere alınan kayıtların azalması amaçlanıyor.


Bakanlık, "yüzde yüz 100 garantili okul", "4 yıl sonra işi hazır olan okul", "işiniz hazır" gibi ifadeler kullanarak vatandaşları yanılttığı tespit edilen okullar hakkında inceleme başlattı. Bugüne kadar yapılan incelemeler sonucu 6 okula kapatma 1 okula da para cezası verildi.
Bakanlık yetkilileri, birçok ildeki özel Anadolu sağlık meslek liselerinde bu konudaki incelemelerin sürdüğünü belirtti.

Kaynak: CİHAN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

error: Content is protected !!