2016 Ösym Tercih Kılavuzu

2016 Ösym Tercih Kılavuzu

2015-2016 Üniversite Lys-Ygs Tercih Kılavuzu , 2016 tercih kılavuzu , 2016 Ösym Başvuru Kılavuzu, 2016 ygs lys tercih kılavuzu, 2016 ygs lys tercih kılavuzu indir, 2016 TERCİH,2016 Ygs tercih işlemleri,2016 Lys tercih işlemleri ne zaman başlayacak, 2016 ygs tercih işlemleri ne zaman yapılacak…2016 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ÖSYM,2016 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu PDF,2016 Tercih Kılavuzu YGS LYS İndir,ÖSYM Tercih Kılavuzu 2016,2016 Tercih Kılavuzu YGS LYS..

2016 Üniversite YGS-LYS Tercih robotu İçin TIKLAYINIZ

Peki 2016 YGS-LYS tercih işlemleri ne zaman başlayacak?

ÖSYM, ÖSYS’ye katılan üniversite adayları için önbilgi amaçlı, 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu yayınlanmamıştır. Bu kılavuzda tercihlerin nasıl yapılacağı bilgisinin yanında, üniversitedeki bölümler, taban puanları, başarı sıraları ve yeni kontenjanlar yer almaktadır.

 

 DUYURU
(1 Temmuz 2015)

2015-ÖSYS Tercih İşlemleri

2015-ÖSYS tercih işlemleri, 6 Temmuz 2015 tarihinde başlayacak ve 14 Temmuz 2015 tarihinde sona erecektir.

2015-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.trİnternet adresinden yayımlanmıştır. Adayların tercih işlemi için 1 Temmuz 2015tarihinde ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan kılavuzu esas almaları ve bu tarihler arasında ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alabilecek duyuruları takip etmeleri gerekir. Kılavuz basımı, dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.  

Adaylar tercihlerini, 6-14 Temmuz 2015 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr  İnternet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır.  ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır.Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır. Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki TC kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir. TC kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerde adayın kendisi sorumlu olacaktır. 

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr  İnternet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır.  Adayların tercihlerinin ÖSYM’ye ulaştığından emin olmaları için ekranda “2015-ÖSYS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesini görmeleri gerekmektedir.  Adaylar, tercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünü edinerek saklamalıdır. 

Adaylar, tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. Tercih Süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik/düzeltme yapılamaz.

Tercih işlemleri, 14 Temmuz 2015 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Tercih süresi uzatılmayacaktır. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir. Adaylar, Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları bölümünü (2 kısım halinde düzenlenmiştir.) mutlaka okumalı, bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra tercihler sonlandırılmalıdır. Kontenjanların bulunduğu Tablo-3 ve Tablo- 4’de yer alan 2014-ÖSYS sonuçlarına ait bilgilerin, bir programın ne ölçüde tercih edildiğini göstermekle birlikte 2014-ÖSYS sonucu ortaya çıkan değerler olduğu unutulmamalıdır.

2015-ÖSYS adaylarına ve kamuoyuna duyurulur.

                                                                                                         ÖSYM BAŞKANLIĞI       

 2015-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu 1Temmuz 2015

(23 Haziran 2015 tarihinde ÖSYM’nin İnternet sayfasından yayımlanan kılavuz, Yükseköğretim  Kurulu Başkanlığının  ve Üniversitelerin düzeltme/değişiklik talepleri doğrultusunda güncellenmiştir.)

 

2015-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr) internet adresinden ilgili tarihler arasında yayımlanacaktır. Adaylara kılavuz satışı yapılmayacaktır.

Adaylar tercihlerini 6-14 Temmuz 2015 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin (https://ais.osym.gov.tr) internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır. Tercih işlemleri, 14 Temmuz 2015 tarihinde belirtilen tarihte sona erecektir. Tercih süresi uzatılmayacaktır. Tercih yapacak adayların, Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir. Kontenjanların bulunduğu Tabloların son sütunlarında yer alan 2014-ÖSYS sonuçlarına ait bilgilerin, bir programın ne ölçüde tercih edildiğini göstermekle birlikte 2014-ÖSYS sonucu ortaya çıkan değerler olduğu unutmamalıdır.

2015 ÖSYS KONTENJANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Tercih Süresi : 6-14 Temmuz 2015

Yeni Şifre Edinme Ücreti : — TL
2015-2016 Öğretim Yılı Yükseköğretim Programlarına Kayıt Tarihleri: 3-7 Ağustos 2015

2015-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu 23-25 Haziran 2015 tarihleri arasında ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Kılavuz adaylara ön bilgi vermek amacıyla yayımlanmaktadır. Bu nedenle adayların, tercihlerini yapmadan önce tercih süresi içinde ÖSYM’nin internet adresinden yeniden yayımlanacak Kılavuzu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

2016 Üniversite YGS-LYS Tercih robotu İçin TIKLAYINIZ

2015 2016 Ygs-Lys Başarı Sıralamaları 2015 YGS-LYS Taban Puan ve Sıralamaları 

2016 YGS-LYS Başarı Sıralamaları için tıklayınız

 2015 2016 4 Yıllık Bölümlerin Başarı Sıralamaları

2016 4 Yıllık Bölümlerin Başarı Sıralamaları için tıklayınız

2016 YGS ve LYS Tercih Robotu-ÖSYM Tercih rehberi aşşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2016 ÖSYS Tercih Rehberi için tıklayınız

İlğili Yazılar İçin aşşağıdaki LİNKLERİ TIKLAYINIZ

Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

YGS LYS de Tercih Yaparken Puan Mı Başarı Sırası mı Önemli ?

Tercih hataları nelerdir?

Tercih Ederken Üniversitelerin Hangi Özellikleri Sorgulanmalıdır?

Tercih Konusunda Ailelere düşen ne olmalıdır?

Bu 5 soruya cevap vermeden LYS tercihlerini yapmayın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 31 YORUM
 1. zeynep diyor ki:

  mrb 2014 tercih klavuzu ne zamn açıklanacak acaba ve sizce puanlar falan düser mi

 2. ASİ diyor ki:

  2013 EK TERCİHTE KAÇ TANE TERCİH BİLDİREBİLİYORUZ.

 3. asude diyor ki:

  2013-2014 sınavsız geçiş başvuruları ne zaman bilgisi olan var mı ?

 4. G.Fatma Can diyor ki:

  Merhaba . YİH Mezunuyum , Adnan Menderes Turizm İşletmeciliği İ.Ö İstiyorum . Kılavuzda Bulamadı Yahu , Kodlarını Bulmama Yardımcı Olur musunuz ? Çok Acil .

 5. ....... diyor ki:

  Açık öğretimden tercih yapınca okul puanı kırlıyor mu ?

 6. ....... diyor ki:

  arkadaşlar açık öğretim tercih etmek isttiyorum ama nasıl yapacam bilmiyorum.bilgisi olan lütfen yazsın hangi tablodan nasıl anlayıp yapacam

 7. hacer diyor ki:

  ben bu 3a 3b tablolarını açamıyorum bana birisi bunları açıklarmı lütfenn ben 2 yıllık tercih edeceğim handgi tabloya bakacağım ve hangi koşullar gerekli bilen varmıı

BİR YORUM YAZ