2016 Ösym Tercih Kılavuzu

2016 Ösym Tercih Kılavuzu

2015-2016 Üniversite Lys-Ygs Tercih Kılavuzu , 2016 tercih kılavuzu , 2016 Ösym Başvuru Kılavuzu, 2016 ygs lys tercih kılavuzu, 2016 ygs lys tercih kılavuzu indir, 2016 TERCİH,2016 Ygs tercih işlemleri,2016 Lys tercih işlemleri ne zaman başlayacak, 2016 ygs tercih işlemleri ne zaman yapılacak…2016 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ÖSYM,2016 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu PDF,2016 Tercih Kılavuzu YGS LYS İndir,ÖSYM Tercih Kılavuzu 2016,2016 Tercih Kılavuzu YGS LYS..

2016 Üniversite YGS-LYS Tercih robotu İçin TIKLAYINIZ

Peki 2016 YGS-LYS tercih işlemleri ne zaman başlayacak?

ÖSYM, ÖSYS’ye katılan üniversite adayları için önbilgi amaçlı, 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu yayınlanmamıştır. Bu kılavuzda tercihlerin nasıl yapılacağı bilgisinin yanında, üniversitedeki bölümler, taban puanları, başarı sıraları ve yeni kontenjanlar yer almaktadır.

 DUYURU
(28 Temmuz 2016)

2016-ÖSYS: Tercih İşlemleri

2016-ÖSYS tercih işlemleri, 29 Temmuz 2016 tarihinde başlayacak ve 3 Ağustos 2016 tarihinde sona erecektir. 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanmıştır.

18 Temmuz 2016 tarihinde ÖSYM’nin internet sayfasından yayımlanan kılavuzda aşağıda belirtilen güncellemeler yapıldığından adayların tercih işlemi için 28 Temmuz 2016 tarihinde ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan kılavuzu esas almaları ve bu tarihler arasında ÖSYM’nin internet sayfasında yer alabilecek duyuruları takip etmeleri gerekmektedir. Kılavuz basımı, dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.  

Adaylar tercihlerini, 29 Temmuz –3 Ağustos 2016tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr  internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır.  ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır. Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki TC kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir. TC kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden adayın kendisi sorumlu olacaktır. 

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr  internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır.  Adayların tercihlerinin ÖSYM’ye ulaştığından emin olmaları için ekranda “2016-ÖSYS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesini görmeleri gerekmektedir.  Adaylar, tercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünü edinerek saklamalıdır. 

Adaylar, tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. “Tercih Süresi” tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik/düzeltme yapılamaz. Merkezimize gönderilen düzeltme/değişiklik taleplerini içerir dilekçeler işleme alınmaz ve cevaplandırılmaz.

Tercih işlemleri, 3 Ağustos 2016 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Tercih süresi uzatılmayacaktır. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir. Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları bölümü (2 kısım halinde düzenlenmiştir) mutlaka okunmalı, bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra tercihler sonlandırılmalıdır.  

2016-ÖSYS adaylarına ve kamuoyuna önemle duyurulur.

                                                                                                         ÖSYM BAŞKANLIĞI       


 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu 28 Temmuz 2016

18 Temmuz 2016 tarihinde ÖSYM’nin internet sayfasından yayımlanan kılavuzda aşağıdaki güncellemeler yapılmıştır:

1) Kılavuzda yer alan Tablo-3, Tablo-4 ve Tablo-5’ten aşağıda belirtilen Üniversiteler çıkarılmıştır:

Bursa Orhangazi Üniversitesi (Bursa)
Canik Başarı Üniversitesi (Samsun)
Fatih Üniversitesi (İstanbul)
Gediz Üniversitesi (İzmir)
İpek Üniversitesi (Ankara)

Melikşah Üniversitesi (Kayseri)
İzmir Üniversitesi (İzmir)
Mevlana Üniversitesi (Konya)
Murat Hüdavendigar Üniversitesi (İstanbul)
Selahattin Eyyubi Üniversitesi (Diyarbakır)
Süleyman Şah Üniversitesi (İstanbul) 

Şifa Üniversitesi (İzmir)
Turgut Özal Üniversitesi (Ankara) 

Zirve Üniversitesi (Gaziantep)

Tercih Süresi : 29 Temmuz 2016 ile 3 Ağustos tarihleri arasında yapılacaktır.

Yeni Şifre Edinme Ücreti : — TL
2015-2016 Öğretim Yılı Yükseköğretim Programlarına Kayıt Tarihleri: 15-19 Ağustos 2016

Devlet üniversitelerinde elektronik kayıtlar, 12-16 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılacaktır

ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Kılavuz adaylara ön bilgi vermek amacıyla yayımlanmaktadır. Bu nedenle adayların, tercihlerini yapmadan önce tercih süresi içinde ÖSYM’nin internet adresinden yeniden yayımlanacak Kılavuzu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

2016 Üniversite YGS-LYS Tercih robotu İçin TIKLAYINIZ

2015 2016 Ygs-Lys Başarı Sıralamaları 2015 YGS-LYS Taban Puan ve Sıralamaları 

2016 YGS-LYS Başarı Sıralamaları için tıklayınız

 2015 2016 4 Yıllık Bölümlerin Başarı Sıralamaları

2016 4 Yıllık Bölümlerin Başarı Sıralamaları için tıklayınız

2016 YGS ve LYS Tercih Robotu-ÖSYM Tercih rehberi aşşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2016 ÖSYS Tercih Rehberi için tıklayınız

İlğili Yazılar İçin aşşağıdaki LİNKLERİ TIKLAYINIZ

Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

YGS LYS de Tercih Yaparken Puan Mı Başarı Sırası mı Önemli ?

Tercih hataları nelerdir?

Tercih Ederken Üniversitelerin Hangi Özellikleri Sorgulanmalıdır?

Tercih Konusunda Ailelere düşen ne olmalıdır?

Bu 5 soruya cevap vermeden LYS tercihlerini yapmayın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 31 YORUM
 1. zeynep dedi ki:

  mrb 2014 tercih klavuzu ne zamn açıklanacak acaba ve sizce puanlar falan düser mi

 2. ASİ dedi ki:

  2013 EK TERCİHTE KAÇ TANE TERCİH BİLDİREBİLİYORUZ.

 3. asude dedi ki:

  2013-2014 sınavsız geçiş başvuruları ne zaman bilgisi olan var mı ?

 4. G.Fatma Can dedi ki:

  Merhaba . YİH Mezunuyum , Adnan Menderes Turizm İşletmeciliği İ.Ö İstiyorum . Kılavuzda Bulamadı Yahu , Kodlarını Bulmama Yardımcı Olur musunuz ? Çok Acil .

 5. ....... dedi ki:

  Açık öğretimden tercih yapınca okul puanı kırlıyor mu ?

 6. ....... dedi ki:

  arkadaşlar açık öğretim tercih etmek isttiyorum ama nasıl yapacam bilmiyorum.bilgisi olan lütfen yazsın hangi tablodan nasıl anlayıp yapacam

 7. hacer dedi ki:

  ben bu 3a 3b tablolarını açamıyorum bana birisi bunları açıklarmı lütfenn ben 2 yıllık tercih edeceğim handgi tabloya bakacağım ve hangi koşullar gerekli bilen varmıı

BİR YORUM YAZ

BASARİSİRALAMALARİ HAKKINDA

Basarisiralamalari.com internette insanlar için gerekli olan bilgileri toparlayarak ziyaretçilerine sunmayı amaçlayan; internet üzerinde Güvenli İnternet kampanyasını destekleyen bir eğitim sitedir.