logo
logo
logo
logo

2013 LYS Baraj Puanı Düşecek mi ?

04.07.2013
A+
A-
2013 LYS Baraj Puanı Düşecek mi ?

LYS baraj puanı kaç, LYS baraj puanı kaça düşer ve 2013 LYS baraj puanı hakkında bilgi istenmesinden dolayı sizlere bu konu hakkında bilgi vermeye karar verdik. 2013 LYS sınavının geçmiş yıllara oranla biraz daha zor olması LYS baraj puanının düşüp düşmeyeceği konusunun ortaya çıkmasına neden oldu.

2013 LYS matematik sorularının bir hayli zor olmasından dolayı adaylar sınavlarını yetiştirmekte zorlandı. Sınava girenler tarafından yapılan istatistiğe göre sınava katılanların yaklaşık %40’ı zaman yetmemesinden dolayı sınavını yetiştirememiş.

2013 LYS baraj puanı, YGS’de olduğu gibi 180′dir. Geçtiğimiz yıl baraj puanının düşürüleceğine dair söylentiler olduysa da 2013 yılı için baraj puanı düşürülmemiş aynı kalmıştır.


LYS Barajın 180 olması ne anlama geliyor ?

180′nin altında bir puan aldığınız taktirde, LYS puanlarınızla bir 4 yıllık üniversite bölümüne başvuramazsınız.

LYS’den aldığınız puan 180′den düşükse: Meslek Yüksek Okulları (2 Yıllık), Açıköğretim ve YGS Puanıyla öğrenci alan lisans bölümlerini tercih edebilirsiniz.

En az 180 puan alan adaylarım TM TS ve MF puanları hesaplanacak, buna göre tercih yapabilecekler.

Sefa yorumcumuzun düşmesi için paylaşmış olduğu linki sizlerle paylaşıyoruz;

http://www.tccb.gov.tr/sayfa/iletisim/cumhurbaskanina_yazin/" target="_blank"  buradan gönderin mesaj baraj düşmesi için.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. merve dedi ki:

    tabi aynı söylentiler geçen senede olmuştu.ama ne yazık ki düşürülmemişti, çünkü hepimizin de bildiği üzere geçen sene bu kadar boş kontenjan kalmamıştı,isteğimiz barajın düşürülmesi doğrultusunda fakat sistem bi o kadar da zorlaştırıyor bu nedenle pek emin değiliz fakat 165 e veya 170 e düşer düşerse umarım.

  2. Ercüment dedi ki:

    Üniversitelerde kontenjanlar dolmadı.Baraj puanın 180 den 175 e düşürüleceği söyleniyor.Doğrumu

BİR YORUM YAZIN

error: Content is protected !!